50 yıla yakın mazisiyle Chevrolet Camaro, elektrikli ünite modasına elbette ayak uydurdu ve bunu drag yarışlarına taşımayı hedefliyor.

General Motors tarafından geliştirilen ve 2019 COPO Camaro’yu temel alan öncü elektrikli drag yarış takımı Hancock ve Lane Racing ile ortaklaşa inşa edilen konsept yarış arabası, 700 beygir gücünden daha fazlasını sağlayan bir elektrik motoruyla tamamen elektrikli bir şekilde çalışıyor. General Motors’un Performans ve Motorsporları Direktörü Russ O’Blenes, “eCOPO Konsept, gelecekte yüksek performans alanında elektrifikasyon ile gelecekte nereye gideceği ile ilgili büyük önem taşıdığının” önemini ayrıca vurgulamaktadır.

Chevrolet Hancock ve Lane Racing ile sadece takımın NHRA sürtünme yarışındaki başarısı nedeniyle değil, aynı zamanda rekor kıran “Shock and Awe” elektrikli drag yarış arabasının arkasındaki itici güç olan Patrick McCue ve Seattle bölgesinde de rol aldı. Bothell Lisesi otomotiv teknolojisi programı yarış ekibinin yardımı ile, bir düzineden fazla öğrenci  geliştirilmesi ve montajına ayrıca katılım sağladığı belirtiliyor.

Bu devasa gücü ayakta tutmak için elbette devasa bir pil gerekecektir ki, buda 800 volt değerindeki pil paketi. Normal pillere göre 2 kat daha fazla hacim barındırması, gelecek pil teknolojileri hakkında bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Öyle ki, her biri 226 kg değerinde 200 volt üreten 4 adet pil yatağına verileceğini, iletilen bir diğer detaylar arasında. Tüm bunların neticesinde, sıfır emisyon kuralı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin