Yol testleri devam ediyor

Elon Musk, geçtiğimiz yıl Tesla Semi’ın lansmanını yapmış olsa da hala geliştirme aşamasında olan bir model. Modelin merakla yollara çıkması bekleniyor. Ara ara ufak hızlanma videolarını görsek de tırlar, henüz yolda yük taşır halde hiç görülmemişlerdi.

Videodaki iki Semi, bir Supercharger istasyonunda görülmüşler. Electrek’e göre tırlar Tesla’nın Gigafactory 1 tesilerinden, Fremont tesislerine gidiyorlardı. Yaklaşık 212 km olan bu yolculuk ilk denemeler için oldukça mantıklı gibi gözüküyor.

Prototip modellerden birini şarj edilirken diğerinin sadece duraklama yaptığı söyleniyor. Bu şarj testler için mi yapıldı, yoksa gerçekten bataryalar mı boşaldı bilmiyoruz. Giriş seviyesi versiyonun bir şarj ile 480 km yol katedebiliyor olması gerekiyor. Yani 212 kmlik bir yolculukta şarjı bitmiyor olmalı.

480 kmlik giriş seviyesi versiyonun fiyatı 150 bin dolar olacak. Üstüne ekleyeceğiniz 30 bin dolar farkla menzili 800 km’ye kadar çıkarabiliyorsunuz. Bu değerler tam yükle yüklüyken ölçüldüğü düşünüldüğünde oldukça iyi rakamlar. Ayrıca arkasında bir trailer bağlı değilken, çekiciler 0’dan 96 km/s hıza sadece 5 saniyede, tam yükle yüklüyken ise 20 saniyede ulaşabiliyorlar.

Ne var ki yapılan araştırmalara göre, tır sürücülerinin en dişesi hız veya performans değil. Menzil ve şarj noktalarının azlığı sürücüler için en büyük endişeler. Tesla Semi’ın diğer detayları için önceki haberlerimizi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin