Tesla geçtiğimiz yıl sunmuş olduğu ‘Navigate to Autopilot’ teknolojisinin adımlarını atmaya başladı. Otonom sürüş artık boyut değiştiriyor.

Şerit takip ve adaptif hız sabitleyicileri aslın her ne kadar bu işin çıkış noktası olsa da, gelinen bu noktada işin rengi değişmiş gibi gözüküyor. Çünkü Tesla son gün yazılım güncellemesi ile birlikte artık şerit değişikliklerini kendisi yapabiliyor olacak. ‘Navigate to Autopilot‘ kavramının doğuşu da elbette buradan geliyor. A noktasından B noktasına gitmek için navigasyona girilmesi ve sonrasında sırtınızı yaslamanız yeterli. Aracın park yerinden çıkarak varış noktasına kadar olan tüm süreci %100 yönetiyor olacak. Aslında olacaktı demek çok daha doğru olacak. Çünkü yerel yönetimler ve yasal alt yapı nedeniyle bu hala mümkün değil. Yasalara göre bir sürücü yer almalı, yol kontrolü sürücüde olmalı ve de direksiyonu tutmalı. İşte bu nedenle ‘Navigate to Autopilot’  teknolojisi için hala biraz zaman gerekiyor.

Ancak şerit değişikliği için bu opsiyon artık kullanıcılara verilmiş durumda. Elbette eller yine belirli süre aralığında direksiyonda olması gerekiyor olduğunu tekrar hatırlatmış olalım. Yeni gelen yazılım desteği ile birlikte kendi şeridini kendisi değiştirecek olan Tesla, önümüzdeki günlerde de yeni süprizlerle karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Tesla yine şaşırtmadı! Model 3 araçlar sahiplerine ulaşamıyor

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin