EuroNCAP sonuçları ile birlikte bir çok marka opsiyon listelerini tekrardan gözden geçirmesi gerekecek gibi gözüküyor.

Tesla’nın EuroNCAP test sonuçlarına göre, şerit takip,aktif hız sabitleme gibi sistemlerin yer aldığını “tam otonom sürüş” sistemleri Model S üzerinde denenmiş ve sürücüye ihtiyacın olmadığı gibi tanı oluşturulduğu ancak çevresel faktörler ve çeşitli senaryoların testi sonrasında, bunun gerçeği yansıtmadığı ile ilgili bildirimde bulunulmuş.

EuroNCAP, kontrolün sürücüye tamamen bırakılmasının tehlikeli olduğu ile ilgili bildirimde bulunması sonucunda, Tesla’da opsiyon listesinde yer alan “Tam otomatik Sürüş” özelliğini listesinden kaldırmış durumda.

Tamamıyla otonom sürüşün, aracın kendi kendine şeridinden ilerlerken şeridinden ayrılmaması, şeritleri gerektiğinde kendisi değiştirmesi, otoyol giriş ve çıkışlarda tamamıyla kendi kontrolünde ilerleyerek bu giriş çıkışları kullanması ve en son olarakta yine hiç bir müdahale olmadan aracın kendine park yeri arayarak park etmesi, aracın tamamıyla otonom sürüşe hazır olabileceği, böylelikle “tam otonom sürüşten” bahsedilebileceği belirtilmekte. 2016’dan bu yana Tesla bu konu üzerine çok düşse dahi, biraz daha sabretmemiz ve en sonunda ülkelerin tam otonom sürüş yani sürücüsüz otomobillerin seyri ile ilgili gerekli yasal altyapıların oluşmasını beklememiz gerekiyor gibi gözüküyor şuan için. Türkiye’de görür müyüz? Yanıt vermek açıkçası oldukça güç.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin