Japon otomobil üreticisi Suzuki, 1968’lerde Hope Motor firmasını almasıyla 15 adet küçük off-road aracı üreterek sonraki 50 yılı etkileyecek adımı atmış oldu.

Fuarın en dikkat çekici bir diğer aracı, tasarım ve boyutlarıyla elbette Suzuki Jimny’di. Son Vlog videosunda da yer vermiştim. Ancak bildiğim kadarıyla bu aracı biraz daha detaylandırmak istiyorum.

Peki nedir bu Jimny?

1968’lerde 15 küçük off-road (ON360) aracı üretildikten sonra Suzuki LJ10 (light jeep 10) arazi aracını 1970’de satışa sunmuş. Araç sadece iki silindir 25hp güç değerlerine sahip. Zamanın oldukça hatırı sayılır rakamları olduğu söylenmekte, ki bu satış rakamlarına yansımış. Şöyle ki, bu araç bir çok isim değiştirerek 50 yıl hayatımızda yer almış ve 197 ülkede toplam 2.8 milyon satış rakamlarına ulaşmış. 1997’de ilk kez 3. jenerasyonu Tokyo otomobil fuarında tanıtılan Jimny, günümüze kadar bir kaç makyaj operasyonu dışında ciddi bir elden geçmemiş. İşte Paris otomobil fuarında lanse edilen 4. jenerasyon Jimny, üzerindeki tozları atarak, 50 yıllık deneyimini bu 4. jenerasyon takım elbisesi ile sevenleri ile buluşmak istiyor.

Jimny, tasarım anlamında nereden bakarsanız bakın, oldukça köşeli ve sivri hatlar sahip olduğunu net bir şekilde görebiliyorsunuz. Aracın arkası itibarıyla Mercedes G serisinin izlerine rastlamak son derece mümkünken, bu benzerlerin kabin içerisinde de kısmen devam ettiğini net bir şekilde ifade edebiliriz. Aracın yükleme kapasitesi, Vlog görüntülerinde de belirtmiş olduğum gibi 53 litre. Aşağı yukarı hacim anlamında iki buçuk üç adet damacana büyüklüğü benzetmesi doğru bir ifade olacaktır. Ancak elbette arka yolcu koltuklarını yatırdığınız takdirde, bu hacmin 370 litrelere çıktığını ifade edebiliriz.

Aracın kabinine baktığımızda, günümüz teknolojisine ait bir çok detayın Suzuki Jimny’nin kabininde de yer aldığını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Öncesinde belirtmiş olduğum G serisi çağırışımları, orta konsolun tam ortasındaki şalter tipi tuş takımından çağırışım sağladığı göze çarpan diğer bir detaylardan. Manual 5 ileri şanzımanın hemen arkasında yer alan arazi vitesi kombinasyonu açıkçası bilerek geçmişe gönderme yapar nitelikte. Çünkü bu haliyle oldukça retro ve eski gözüktüğünü belirtebilirim. Ancak her ne kadar retro gözükse dahi işini hakkıyla yapıyor olacak ki, teknik veriler bu aracın düşük motor hacmine rağmen 49 derecelik bir tırmanma açısına çok rahat bir şekilde burnunu çevirebildiğini belirtiyor. Üç silindire sahip 1.5 litrelik atmosferik motor 100hp 138NM tork güç üretirken, yakıt tüketimi yada hız ivmelenmesi konusunda henüz bir değer şuan için bizlere sunmuyor. Selefine göre 1.3 litrelik motorun yerine 1.5 litrelik ünitenin gelmesine rağmen, %15 bir hafifleme söz konusu. Yurt dışı fiyatının aşağı yukarı 20.000$ olacağını düşünecek olursak, vergi ve ötv sonucu kurları hesaba kattığımızda, bu aracın olasılık dahilinde Türkiye’de son kullanıcıya ulaşması 150.000TL seviyelerinde olacağı, sevimsiz detay olarak kabül görmesi mümkün.

Görüşmek üzere..

Suzuki Jimny’nin yer aldığı Vlog bölümü ;

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin