Yeni Suzuki Jimny ANCAP’ten 3 yıldız alarak sürüş güvenliği ve olası kazalarda daha da gelişime ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Yeni  Suzuki Jimny , Avustralya’nın en yüksek otomotiv güvenlik kuruluşu tarafından “ortalamanın altında” üç yıldızlı bir derecelendirme skoruna sahip oldu. Raporda belirtilen detaylara göre, çarpışma testi mankeni kafası hava yastığının üzerinden aşağıya eğilerek, direksiyona çarpmış olduğu belirtiliyor. Ayrıca mühendisler, yolcu bölmesinin aşırı deformasyonunu içeren yapısal bütünlük kaybı gibi bir çok parçada benzer sorunlar gözlemlediklerini belirtiyorlar. Basit tabirle, kaza esnasında ön konsol gibi yolcuya temas eden parçaların, kolaylıkla deformasyona uğradığını belirtiyorlar.

Ayrıca ANCAP yetkilileri, kaza esnasında direksiyon simidinde yer alan hava yastığının yetersiz şiştiğini ve bununda özellikle boyun bölgelerinde ağır tahribat yarattığını belirtmekteler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Suzuki Jimny 4. Jenerasyonu ile karşımızda

Suzuki Avustralya genel müdürü Michael Pachota açıklamalarına göre ise, araç tamamıyla bir off road aracı olduğunu, o nedenle 3 yıldızdan net bir şekilde gurur duyduklarını ifade etmektedir. Ancak diğer bir taraftan ise Off Road olarak belirtilen araca yerleştirilen acil fren sisteminde ise, yol kenarlarında bulunan özellikle viraj dönüşlerinde aracın önüne gelen metal plakaları araç risk olarak algılayarak, ani fren yaptığı ve bu nedenle de kaza riski oluşturduğu resmi olarak deklare, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen iki test sürüşünde yaşandığı yabancı kaynaklar tarafından belirtilmektedir.

Ülkemizde test sürüşleri gerçekleştiğinde ne olur, elbette soru işareti. Ancak Off Road aracı olarak deklare edilmesi ve güvenlik normlarının yeterli gösterildiği aracın, elbette alıcısı tarafında büyük oranda dikkat alınacağı açık ve net.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin