New York Otomobil Fuarı oldukça hareketli. Bu seferki konuğu ise 6. jenerasyonu ile Subaru Outback ve oldukça da dikkat çekici detaylarla birlikte.

Ödüllü simetrik ünitesi ve 4 çeker çekiş sistemi ile Eye Sight güvenlik özelliklerinin standart olarak sunulduğu 6. nesil yeni Subaru Outback, New York Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Yeni Global Subaru platformu üzerine inşa edilen model, özellikle selefine göre çok daha sessiz ve çok daha konforlu sürüş deneyimleri yaşatacağı özellikle belirtiliyor.

Selefine göre 3db daha az yol gürültüsünü kabin içerisine alan araçta, güvenlik anlamında da ilk kez sürücüyü izleyen ve takip eden bir dizi güvenlik önlemi sunuluyor olacak. Bir çok araçta yer alan yorgunluk uyarı sistemi, siz şeridinizi belli bir sayıda ihlal ettiğinizde, sizi mola vermeniz yönünde uyarırken, Subaru bu konuya farklı bir açıdan yaklaşmış durumda. Front View Monitor olarak adlandırdığı sistemde, sürücü kabininin hemen üstünde konumlanan sensörler aracılığıyla, sürücünün gözleri sürekli olarak takip ediliyor olacak. Araç bilgisayarı, dalgınlık yada olağan dışı bir durum sezdiğinde sürücüyü bir kez sesli olarak uyarıyor olacak. Tepkilere cevap alınamaması durumda ise araç kendini güvenli bir şekilde durmasını sağlayacak.

Diğer bir taraftan ilk kez bu aracın kabin içerisinde sunulan dikey profile sahip 11.6 inç boyutlarındaki multimeya ekranı ise özellikle yazılımsal konuda, dikkat çekici detaylara sahip. Selefinde olduğu gibi Starlink ara birimi bu araçta kullanılıyor olsa da, ilk kez bu araçta kullanılan “Chimani” yazılımı sayesinde Amerika’da bulunan 400’den fazla tracking ve dağ sürüşleri yapılan bölgelerin yer aldığı alana, TomTom entegrasyonu ile rahat bir şekilde ulaşılabiliyor olacak.

Tüm bunlar neticesinde kabin içerisinde ciddi bir kalite artışı gözle görünür durumda. Ayrıca tüm koltuklar yattığında 2.144 litre gibi bir devasa yükleme kapasitesi sunan aracın kaputunun altında ise tanıdık ünite olan, Subaru markasının ödüllü simetrik Boxer ünitesi  karşımıza gelmekte. 2.4 ve 2.5 litrelik ünitelere yer verilirken, 182hp ve 260hp arasında bir güç üreten seçeneklerin yer alacağı belirtilmekte. Asıl dikkat çekici nokta ise, selefine göre ünite konusunda ciddi bir değişim olmasa da, yenilenen Outback için marka tarafı motor bileşenlerinin %90’ının tekrar elden geçirildiğini ve yeni parçalara yer verdiğini belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin