Kuzey Amerika’da en başarılı model olarak lanse edilen yeni Hyundai Sonata New York Otomobil Fuarı’da görücüye çıktı.

İlk kez 1988 senesinde ismini duyuran Hyundai Sonata, özellikle Amerika pazarı içerisinde sedan karosere sahip rakipleri karşısında, fazlasıyla tercih edilen bir otomobil olmayı başarmıştır. Markanın amiral gemisinden öte, Amerika pazarı içerisinde Hyundai için bir imza niteliğinde olduğunu belirten marka yetkilileri, pazarının da en başarılı model seçilen araç olduğunu ifade etmekteler. Hyundai kurumsal ve dijital planlama başkan yardımcısı Mike O’Brien “İlk ve en başarılı modellerimizden biri olan Sonata, bizim mirasımız ve akılda kalıcı olması gerekiyor. Sonata, gelecekteki Hyundai tasarımlarına ışık tutarak, aktif güvenlik sistemleri ve en son teknoloji için markamızın vizyonunu vurguluyor.” ifadelerine yer vermiştir.

0.27cd olan iddialı sürtünme kat sayısı ile aerodinamik yapı hakkında ipuçları sağlarken, yüksek hacimli 2.5 litrelik ünite kombinasyonu ile aracı yerinde tutmak hiçte kolay olmayacak gibi görünüyor.

Yeni Sonata, Hyundai Motor’un üçüncü nesil araç platformunu kullanan ilk modeldir. Birden fazla segmentte araç gelişimi için önemli esneklik sunan platform, güvenlik, verimlilik ve sürüş performansındaki gelişmelerin yanı sıra tasarımda çarpıcı yenilikler sunmaya olanak sağladığı belirtilmekte.

12.3 ve 10.25 inç boyutlarındaki dijital gösterge ve mutimedya ekranları araç içerisinin havasını fazlasıyla değiştiren detayların başında gelirken, sunduğu güvenlik teknolojileri “Hyundai’de mi?” sorusunu ister istemez sordurmuyor değil. 3 radar sensörü, 12 ultrasonik sensör ve 5 kamera ile otonom sürüş dahil olmak üzere güvenlik detaylarında da üzerine düşeni yapıyor gibi gözüken aracın en dikkat çeken detay ise kör nokta monitörü. Görüntülerde de görüleceği üzere kör nokta uyarı sistemi artık görsel ve aracın dijital sürücü ekranına yansıtılmış durumda. Bu da gözünüzü yoldan neredeyse ayırmadan sinyal verdiğinize, size an ve an farkında olmanıza olanak sağlıyor.

Kaputunun altında bildiğimiz Kuzey Amerika pazarı için üretilen 2.5 litrelik üniteden ziyade,  araç ülkemizi ilgilendiren bir hususla karşımıza çıkıyor. 1.6 litrelik T-GDI 180hp üniteye de sahip olacak araç, motor hacmine göre vergilendirme sistemi uygulayan ülkemiz için ise sevindirici bir detay. 2020 yılı ilk çeyreğinde yollarda olması beklenen aracın Avrupa pazarı olan Türkiye için bir detay henüz belirtilmiş değil. Ancak tasarım ve 1.6 litrelik ünite kombinasyonu ile ilgi odağı olmaya açık. Ne dersiniz sizce ülkemizde Almanların kabusu olur mu dersiniz?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin