Zamanında ülkemizde de hatırı sayılır satış rakamlarına ulaşan Mini Cooper, elektriklenmek için kolları sıvamış gibi görünüyor.

Mini Cooper SE olarak karşımıza gelecek olan araç, tamamıyla elektrikli ünite ile hareket ediyor olacak. Markanın ilk EV (electric vehicle) aracı olacağını da ayrıca belirtmiş olalım. Gerçi tarihe bakıldığında, marka bazı pazarlarda Mini E olarak karşımıza çıkmıştı. Plug-in Hybrid olarak karşımıza gelen model, beklenildiği gibi içten yanmaların önüne geçememişti.

Marka Cooper SE ile tamamıyla elektrik ünitesiyle kendisini domine eden bir araç için kolları sıvamış durumda. 181hp güç üretecek olan bu unite sayesinde aran 0-100 km/s hızlanmasını 7.3 saniyede tamamladığı belirtiliyor. WLTP değerlerine göre 280km menzile sahip olacak aracın, pil kapasitesi üzerinde biraz daha çalışması gerektiğine işaret eder nitelikte.  Şimdiden 40.000 adetten fazla ön sipariş alan aracın fiyat konusunda resmi bir açıklaması ne yazık ki bulunmuyor.

Ülkemizde uygulanan yüksek vergi politikası ve dalgalı döviz kurları neticesinde, aracı ülkemizde görmek imkansız olmasa da, zor olacağına kesin gözüyle bakmakta fayda var ne yazık ki.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin