smart EQ forfour, steel blue, passion line, interior black fabric with blue topstitching; smart EQ forfour: Stromverbrauch kombiniert, 4,6 kW-Bordlader, (kWh/100 km), 17,3-15,9; CO2-Emission kombiniert (g/km) 0* // Stromverbrauch kombiniert, 22 kW-Bordlader, (kWh/100 km), 15,9-14,6; CO2-Emission kombiniert (g/km) 0* smart EQ forfour, steel blue, passion line, interior black fabric with blue topstitching; smart EQ forfour: Combined power consumption, 4.6 kW on-board charger, (kWh/100 km), 17.3-15.9; Combined CO2 emissions (g/km) 0* // Combined power consumption, 22 kW on-board charger, (kWh/100 km), 15.9-14.6; Combined CO2 emissions (g/km) 0*

Elektrikli minik smart, biraz daha büyük bir model için emekliye ayrılıyor.

Daimler yelpazesi altında yer alan Smart, 2020 yılının başında yapılan anlaşma sonucunda Geely ile ortak bir iştirake dönüşmüştü. Daha önce Volvo’yu bünyesine katarak markanın ciddi bir yükselişe geçmesine yardımcı olan Geely, hiç vakit kaybetmeden smart’la ilgili projelerine de başladı.

Bunun ilk somut örneği ise Eylül 2021’de sergilenen SUV model Concept #1 oldu. Daimler ile Geely’nin ortak projesine dönüşen smart, yeni elektrikli aracının imalatına hazırlık için ürün gamından EQ ForFour’u düşürdü.

2017’den beridir satıştan olan ve 2019 yılında kapsamlı bir makyaj operasyonuna tabi tutulan smart EQ ForFour, sadece 17,6 kWh kapasiteli bataryasından 113 km menzil üretiyordu. Daha küçük EQ ForTwo’ya nazaran biraz daha kullanışlı olan 80 bg gücündeki elektrikli hatchback, kardeşi Renault Twingo Z.E. ile birlikte Slovenya’daki Novo Mesto tesisinde üretiliyordu.

Ancak %50’si Geely’ye ait olan smart’ın ilk safkan elektrikli aracı olmayan hazırlanan Concept #1’ın gelişi sonucunda EQ ForFour satıştan çekildi. Küçük kardeş EQ ForTwo şimdilik hem hatchback hem üstü açılır versiyonlarıyla yola devam ediyor. Kısa süre içinde Concept #1’ın üretim versiyonu da yenilenmiş smart ailesine eklenecek.

Yenilenen smart yapısında Geely işin mühendislik kısmını hallederken Daimler, tasarım alanından sorumlu olacak.

Sizce smart’ın yeni modeli güzel görünüyor mu? Minik boyutlarıyla tanıdığımız smart’ın daha büyük bir otomobil üretmesini nasıl yorumluyorsunuz?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin