İzlemesi en keyifli Guiness rekorlarından biri

BMW, geçtiğimiz yıllarda GT86’ya kaybettiği en uzun drift rekorunu geri aldı. 8 saat süren rekor sırasında yeni M5’in direksiyonunda, BMW Performance Sürüş Okulu eğitmeni Johan Schwartz bulunuyordu. Schwartz, 2013’te önceki nesil M5 ile rekoru kırmıştı. Şimdi ise rekorunu yenilemek için tekrar direksiyon başına geçti.

Schwartz 2013’teki rekorunda Güney Carolina’daki BMW Performance Center’ın pistinde 322.5 tur atmıştı. Bu sefer ise rekor inanılmaz bir şekilde 2,000 turun üstüne çıktı. 8 saatlik driftin sonunda 374.17 kilometre yanlamış olan Schwartz, Guinness Dünya Rekorları’na bir kez daha adını yazdırmış oldu. Önceki rekor sahibi 2014 ve 2017’de iki kere kırdığı 165.04 km ile Toyota GT86’ydı.

8 saatlik sürekli drift rekorunu kırabilmek için tabiki otomobilde bazı değişiklikler yapıldı. 370 kmlik rekorun önündeki en büyük engel yakıttı. Tahmin edebileceğiniz gibi 600 beygirlik M5 gibi bir otomobilin, bu kadar uzun süre performanslı kullanımda bolca yakıt ihtiyacı oluyor. BMW ise bu duruma oldukça ilgi çekici bir çözüm bulmuş.

Drift devam ederken hiç durmaksızın bir otomobilden diğerine yakıt aktarımı yapmanın çok ilgi çekici olacağını düşünen ekip gerekli çalışmalara başlamış. Otomobiller üzerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra ise yaklaşık 50 saniyede, 55 ile 70 lt arasında yakıt aktarımı yapabilecek hale gelmişler. Yakıt sistemi dışında ise otomobilde herhangi bir değişiklik yapılmadığını söylemeden geçmeyelim.

BMW aynı zamanda bu rekor denemesi sırasında en uzun ikili drift rekorunu da kırmış oldu. Zemin her ne kadar ıslak olsa da 8 saat boyunca süren bir driftin hem sürücü hem de otomobil üzerinde ne kadar büyük baskı oluşturduğunu tahmin edebilirsiniz. Aklınıza durup yakıt dolumu yapsalar olmaz mıydı gibi sorular gelebilir. Aslında böyle bir imkanları var ancak ekip, bunun yeterince eğlenceli olmayacağını söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin