Mazda, rotary motorlu modellerinin üretimine son vermişti. RX Vision konseptiyle beraber acaba tekrar gelecek mi diye düşündürürken, Tokyo Otomobil Fuarı için rotary motorlu bir model hazırladıklarını duyurdular.

Mazda, 2011 yılında son RX-8’leri sattı ve rotary modellerin üretimine son verdi. Yüksek emisyon değerleri ve yakıt tüketimi ile, ekonomik ve çevreci olmanın herşey olduğu pazarda çok rağbet görmeyen modellerdi. Bu nedenle de son dönemde sadece spor otomobillerde kullanılan motorun emisyon standartlarını sağlamıyor oluşu, Mazda’nın başına bela oluyordu.

2015 yılında RX-Vision konsept modeli ile rotary motorları tekrar gündeme getiren Mazda, kökenlerinde yatan rotary efsanesini unutmadığını herkese gösterdi. Şimdi ise Tokyo Otomobil Fuarı için hazırladıkları model ile üretime daha yakın bir şekilde karşımızda olacaklar. Mazda’nın Avrupa Ar-Ge başkanı Matsuhiro Tanaka, modeli gerçeğe geçirmek için elinden geleni yaptıklarını söyledi. Yani bu sefer rotary motorların geri döneceği bir söylentiden ibaret değil.

Mx-5 ve 124 Spider ortaklığı gibi bir ortaklık oluşturmayacaklarını söyleyen Tanaka, geliştirme ve üretim maliyetlerini paylaşmak gibi bir hedefleri olmadığını söyledi.

Rotary motorlu üretim modelini muhtemelen, Mazda’nın 100. yılını kutlayacağı 2020 yılında göreceğiz. Rotary motorlar üzerindeki çalışmaların henüz son bulmadığını görsek de önlerinde sağlanması gereken çok büyük standartlar var. Başta emisyon standartları olmak üzere, alev yayılımı gibi problemleri de olan motorlar için mühendislerin hangi çözümlerle karşımıza çıkacakları merak konusu.

Belkide Tokyo Otomobil Fuarı’nda rotary motorların detaylarıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabiliriz. Şimdilik tek bildiğimiz konsept modelin Skyactiv-R rotary motora sahip olacağı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin