AutoExpress, Dünya üzerindeki en uzun, en yüksek ve en kıvrımlı gibi özelliklere sahip olan yolları bir araya getirmiş.

Milyon dolarlık bir spor otomobile ya da sıradan bir binek otomobile de sahip olsak yollar olmadan ikisi de bizim için büyük ölçüde anlamsız hale gelir. Yolların çoğu bizi A’dan B’ye götüren asfalt parçaları olsa da, bazıları biraz daha fazlasını sunabiliyor. Hatta bazı yollar varki, insanlar deneyimlemek için kilometrelerce yol katediyor.

Aşağıda bahsedilen yolların büyük bir çoğunluğu Guinness Dünya Rekorları tarafından onaylanmış yollar. Bir kısmı ise henüz resmi olarak rekor sahibi değil, ancak yine de bahsedilmeyi hakediyorlar.

En Uzun Yol

Yolun adı: Highway 1, Avustralya

Anahtar özellik: 14,670 km uzunluk

Avustralya’daki Highway 1, Dünya üzerindeki devam eden en uzun yol rekoruna sahip. Bütün Avustralya’yı saran yol, 14,670 km uzunluğa sahip. Devasa rota, Melbourne, Sydney ve Perth gibi büyük şehirlerle pek çok küçük kasabayı birbirine bağlıyor.

En düz yol

Yolun adı: Highway 10, Suudi Arabistan

Anahtar özellik: 242 km düzlük

Highway 10, diğer adıyla Dünya üzerindeki en düz yol, Suudi Arabistan’da yer alıyor. Pek çok yolun aksine kendisi iki şehri birbirine bağlamak ya da yük taşımak gibi amaçlarla yapılmamış. Kendisi King Fahd’a özel olarak Highway 75 ve 85’i birbirine bağlamak için, Kral’a özel bir yol olarak yapılmış.

Kral’ın 240 km’lik yolunun normalde 2 saat kadar zaman alması gerekiyor, ancak kendine yol yaptıran Kral, hız limitlerine uyuyor mudur? Hiç sanmıyoruz…

En kıvrımlı yol

Yolun adı: Lombard Street, San Francisco

Anahtar özellik: 1,440 derecelik dönüş ve 400 metre eğim

Listede bulunan yollardan belki de en bilindik olanı. Pek çok film ya da bilgisayar oyununda görmüş olabileceğiniz yol, önceki yol otomobiller için çok dik olduğundan 1920 yılında inşa edilmiş. 400 metrelik yükselti farkıyla %27 eğime sahip olan yol oldukça dik. Yolu görünce aklınıza aksiyon dolu fikirler geliyorsa, yolda yaklaşık 8 km/s’lik hız sınırı olduğunu hatırlatalım.

En yüksek yol

Yolun adı: Uturunku’yu çevreleyen yollar

Anahtar özellik: yaklaşık 5,790 metre yükseklik

Bu rekorla ilgili resmi bir kayıt olmasa da, Bolivya’daki Uturunku volkanını çevreleyen yolların rekor sahibi olduğu kabul ediliyor. Yerden yaklaşık 5,790 metre yüksekte olan yolda oksijen ve asfalt oldukça az bulunuyor. Buna rağmen bazı motor severlerin bu yolda sürüş yaptığı biliniyor.

En alçak yol

Yolun adı: Route 90, İsrail

Anahtar özellik: Deniz seviyesinin 393 metre altında

İsrail’in batısında yer alan yol, deniz seviyesinin 393 metre altında yer alıyor.

En soğuk yol

Yolun adı: Road of Bones-M56, Rusya

Anahtar özellik: kaydedilen en soğuk -67.7 santigrat derece soğukluk

Kemiklerin yolu olarak isimlendirilen yol, Rusya’nın doğusundan geçiyor. Yolun ismi, 2 kilometrelik yolu inşa ederken ölen Gulag mahkumlarından geliyor. Yolla ilgili diğer bir detay ise, ısıtıcınız el verip de bu yolda ilerlemeyi başarsanız bile, bir ayı tarafından saldırıya uğrama ihtimaliniz çok yüksek.

En eski yol

Yolun adı: Via Appia, İtalya

Anahtar özellik: m.ö. 312’ye uzanan parçalara sahip

Bizim ülkemizde olmasa da normalde, çukurlar, silinmiş işaretler ve genel olarak bozuk yollar, yolun eski olduğunu işaret eder. Via Appia’nın bazı parçaları ise milattan önce 312’ye dayanıyor ve bugün hala kullanımdalar.

Yol Romalı Denetçi, Appius Claudius Caecus tarafından askeri bir yol olarak inşa edilmiş. Günümüzde ise geriye kalan parçaları, Dünya’nın her yerinden gelen turistler tarafından ziyaret ediliyor. Yolun iyi korunmuş bölümleri ise sadece yaya trafiğine açık.

En eğimli yol

Yolun adı: Baldwin Street, Yeni Zelanda

Anahtar özellik: 1:2.86’lık eğim

Yeni Zelanda’daki Baldwin Caddesi, Dünya’nın asfaltlanmış ve 10 metreden daha uzun en dik eğime sahip olan yolu. Yaklaşık 350 metre uzunluğa sahip olan yol boyunca 69.2 metre yükseliyorsunuz. Ortalama 1:5’e eğime sahip olan yolun en dik bölümünde eğim 1:2.86’ya ulaşıyor. Yani 2.86 metre ilerlediğinizde yerden 1 metre yükselmiş oluyorsunuz. İlginç olan ise cadde boyunca 34 ev bulunuyor.

En uzun tünel

Yolun adı: Laerdal Tunnel, Norveç

Anahtar özellik: yaklaşık 25 km uzunluk

Laerdal Tüneli, Oslo ve Bergen arasındaki ana yolda bulunuyor. Yaklaşık 25 km uzunluğa sahip olan tünelin, 113.1 milyon dolara inşa edildiği söyleniyor.

En geniş yol

Yolun adı: Monumental Axis, Brasilla

Anahtar özellik: 250 metre genişlik.

Brazilya’nın başkenti Brasilla’da bulunan yol 250 metre genişliğe ve 12 şerite sahip. Yaklaşık 3 km uzunluğa sahip olan yol iki meydanı birbirine bağlıyor.

En güneydeki yol

Yolun adı: McMurdo ve Amundsen-Scott istasyonları arasındaki yol, Güney Kutbu

Anahtar özellik: asfaltlanmamış olan yol buzdan yapılmış

McMurdo ve Amundsen-Scott istasyonları arasında yer alan yol, buza şekil verilerek yapılmış. Yaklaşık 1,500 km uzunluğa sahip olan yolda, tam teçhizatlı aracın yakıt ve malzeme taşıması 40 gün sürüyor. Daha küçük araçlarla yolculuk süresi kısaltılabilse de, hava şartlarının el vermediği, uçakların uçamadığı dönemde şartların ne kadar zorlu olduğunu gösteriyor.

En derin tünel

Yolun adı: Eiksund Tunnel, Norveç

Anahtar özellik: deniz seviyesinin altında 287 metre derinlik

Norveç’teki Eiksund Tüneli, deniz seviyesinin 287 metre altında bulunuyor. 53 milyon poundluk tünel, Hareidlandet adasını, anakaraya bağlıyor. Yaklaşık 8 km uzunluğa sahip olan tünelin en derin noktasıyla çıkışı arasında %9.6 eğim bulunuyor. Bu normalde Avrupa’da izin verilen seviyenin çok üstünde.

En uzun köprü

Yolun adı: Bang Na Expressway, Bangkok

Anahtar özellik: 54,6 km uzunluk

Tayland’ta yer alan yol 54,6 km uzunluğuyla Dünya’nın en uzun köprüsü. 770 milyon poundluk köprü 2000 yılında inşa edilmeye başlanmış ve bazı problemler nedeniyle yaklaşık 5 yılda tamamlanmış.

En yüksek köprü

Yolun adı: Millau Viaduct, Fransa

Anahtar özellik: 244,96 metre yükseklik

Tam Valley, Fransa’da yer alan köprünün en yüksek noktası yerden yaklaşık 245 metre yüksekte bulunuyor. Paris ve Akdeniz bölgesini birbirine bağlayan köprü 2,460 metre uzunluğa sahip. 272 milyon poundluk köprü yaklaşık 11 yılda inşa edilmiş.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin