Kapsamlı değişiklikler yapılıyor

Audi, yeni Q3’ün üzerinde bir süredir çalışıyor. Modelin kabiniyle ilgili görseller ise ilk kez ortaya çıktı. Konsol hala büyük ölçüde kamuflaj ile örtülü olsa da genel hatlarıyla fikir sahibi olabiliyoruz.

Göze çarpan ilk değişiklik daha önce konsoldan yukarıya doğru açılan ekranın aşağıya alınmış oluşu. Ayrıca yeni dijital kadranlar da gözden kaçmayan bir diğer detay. Ekranın konumu itibariyle havalandırma çıkışları ekranın üstünde konsolun tepesine yerleştirilmiş gibi gözüküyor. Klima kontrolleri ise ailenin üst segment modelleri gibi ekran ve dokunmatik tuşlardan oluşmak yerine, hala analog kontrollere sahip.

Konsolun kalan kısmı hala kamuflajlı olduğu için tasarım ile ilgili pek yorum yapamıyoruz. Ancak Q3’ün sonunda dokunmatik MMI ekrana kavuşuyor olması potansiyel müşterilerini oldukça sevindirecektir. Tüm otomobil modellerinde multimedya sistemlerinin kalitesi ve sundukları kullanıcı deneyimlerinin satışlar üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek, üstüne bir de Q3’ün premium bir SUV oluşu eklendiğinde bolca ekran, teknoloji ve oyuncağa ihtiyacı oluyor.

Q3, yeni MQB platformuyla beraber daha konforlu ve daha kıvrak bir sürüşe sahip olmaya çalışacak. Rekabetin oldukça yüksek olduğu segmentte iyi bir görüntü ve malzeme kalitesi her zaman yeterli olmayabiliyor. Motor seçenekleriyle ilgili henüz net bir bilgi olmasa da kadranlarda gözüken 8 bin devir/dk’lık limit modelin performanslı bir benzinli motor ile hazırlık yaptığının göstergesi.

Giriş seviyesinde 1.5 litrelik TSI motorun sunulması bekleniyor. Bu durum Q3’ün ülkemizdeki satışları için oldukça avantajlı olacaktır. Ayrıca TSI motorun düşük emisyon değerleri pek çok Avrupa ülkesi için de vergi avantajı anlamına geliyor. Mild hibrit, plug-in hibrit ve tamamen elektrikli eTron versiyonların da yolda olduğu söyleniyor. Modelin bu yılın ikinci yarısında tanıtılması ve önümüzdeki yıl yollarda olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin