İkonik tasarım korunmuş ama değişiklikler kabinde

Mercedes G Serisi, yıllara meydan okuyan bir model. Firmanın en ikonik modellerinden biri ve dışarıdan bakıldığında yıllardır neredeyse hiç değişmedi. Yeni jenerasyonda da durum çok farklı değil. Mercedes’in G Serisi ile izlediği bu yol pek çok kişi tarafından eleştirilse de, böyle ikonik bir modelin devamlılığını sağlamak aslında oldukça zor bir iş.

Ön taraftan başladığımızda her şey yine yerli yerinde ve tanıdık gözüküyor. Yenilenen ızgara, farlar, tampon ve kaput modele biraz daha modern ve daha az köşeli bir hava katmış. Yapılan bu değişikliklerin modelin aerodinamisini geliştirdiği söyleniyor ama beklentinizi çok yükseltmemenizi öneririz.

Gövdenin kalanında ise pek değişiklik yok. Yan kapı bantları, bagajdaki yedek lastik yerinde duruyor. Aynalar güncellenmiş ve yeni jantlara yer verilmiş. Yeni LED stop grubu ve arka tampon da yapılan ufak değişiklikler arasında. Üçüncü fren lambası ise sonunda bagaj kapağına entegre edilmiş. Bunların hepsinin yanında yeni G Serisi artık 53 mm daha uzun ve 121 mm daha geniş ki bunlar oldukça ciddi rakamlar.

Peki dışarıda sadece makyajlanmış gibi gözüken modelde değişiklikler nerde? Cevap ise çok basit kabinde. Modelin kabini tamamen güncellendi ve güncel Mercedes modellerinin seviyesine çıkarıldı. Bu değişiklik ise önceki G Serisi’ne göre büyük bir değişiklik. 16 hoparlörlü Burmester ses sistemi, sınırsız Nappa deri opsiyonu kabindeki lüks ve konfor sınırlarını daha yukarıya taşımayı hedefliyor. Mercedes, G Serisi’nin kabinini haftalar önce tanıtmıştı ve haberini hazırlamıştık. Detaylara ulaşmak için tıklayın.

Mercedes, ekstra opsiyonlar olmadan bile yeni G Serisi’nin önceki jenerasyonunda çok daha konforlu olduğunu söylüyor. NVH(Noise, vibration,harshness) seviyesinin oldukça aşağı çekildiği söyleniyor. Artan boyutlar kabinde daha fazla diz, baş ve omuz mesafesi sunuyor. Arka yolcular artık ekstra 150 mm diz mesafesine sahipler.

Modelin lansmanı 4 litrelik twin turbo V8 ünite ile yapıldı. 416 Hp güce ve 610 Nm torka sahip olan bu motor 9 ileri otomatik şanzımanla bir G Serisi klasiği olan 4 çeker sistemine bağlanıyor. Modelin elektrikli versiyonunun ise yolda olduğu söyleniyor.

Artık daha yetenekli

Model konfor ve lükse odaklanmış gibi gözükse de köklerini unutmadığını söylememiz gerek. Kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu onu asfalttan çıkarmasa da yeni G Serisi artık off-road konusunda daha yetenekli bir model. Merdiven tipi şasi üzerine oturtulan model, 3 tane %100 kilitlenebilen diferansiyel ile donatılmış. En büyük değişiklikleri ise yeni bağımsız ön süspansiyon, ön aks ve yeni arka aks oluşturuyor.

Yapılan değişiklikler sayesinde model 31 derece yaklaşma ve 30 derece uzaklaşma açısı sunuyor. Diğer off-road odaklı değişiklikler ise yeni transfer kutusu ve direksiyon, gaz ve süspansiyon karakterlerini değiştiren yeni ‘G’ modu.

Yeni G Serisi artık AMG tarafından ayarlanmış bir süspansiyon sistemine sahip ve kullanılan alüminyum gibi hafif materyaller sayesinde 170 kg daha hafif. Bu da modele asfaltta da daha iyi dinamikler ve yakıt ekonomisi sunuyor. G Serisi, Almanya’da Haziran ayında satışa sunulacak ve 107 bin euro başlangıç fiyatına sahip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin