Grevler sadece Audi ve BMW’de yapılmadı

İçlerinde premium otomobil üreticileri Audi ve BMW’nin de bulunduğu Alman üreticilerde geçtiğimiz hafta ufak grevler yapıldı. Hedef ise haftalık çalışma saatlerinin azaltılması ve maaşların arttırılması.

Alman işçi birliği IG Metall, metal işçisi ve mühendislik elemanlarından oluşan 3.9 milyon üyesi için %6 oranında zam talep ediyor. Bu oranı ise son 6 yıldır kaydedilen düşük issizlik oranına ve ekonomideki hızlı büyümeye dayandırıyor.

Firmaların cevabı ise yılın ilk çeyreğinde %2 zam ve bir kereye mahsus 200 euroluk ödeme şeklinde oldu. Ayrıca çalışma saatlerinin azaltılması teklifi de firmaların gerekli üretim miktarını sağlamak için geçici olarak mesai miktarını arttırabileceği söylenerek red edildi.

Geçtiğimiz hafta, içlerinde Porsche’un Zuffenhausen fabrikasından çalışanların da bulunduğu 160 bin işçi grevlere katıldı. Çalışanlar, bir adım atarak çalışma saatlerinin uzmanlar tarafından incelenmesini kabul etti.  Görüşmelerde olumlu ilerleme kat edilemezse 24 saatlik iş bırakma eylemlerinin yapılacağı söylendi. Uzmanların incelemelerinden sonra görüşmeler ayın 24’ünde devam edecek ve Şubat ayına kadar sonuca bağlanması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin