Yıllar süren ortaklık son mu buluyor?

Yaklaşık 10 sene kadar önce Daimler ile Renault-Nissan arasında bir ortaklık anlaşması imzalanmıştı. Bu süreçte Mercedes-Benz’in platformunu kullanan Infiniti, Q30 ve QX30 modellerini üretti.

Daha sonra 1.5 dCi motor kompakt Mercedes-Benz modellerinde görev yapmaya başladı, iki üretici birlikte hafif ticari model çıkardı: Mk2 Kangoo ve ilk nesil Citan. Daha sonra Nissan Navara’yı temel alan Mercedes-Benz X-Class ortaya çıktı. İki otomotiv devinin en güncel ortak ürünü de birçok otomobilde görev yapan 1.3 TCe motor oldu.

Son çıkan haberlere göre Daimler, Renault’daki tüm hisselerini satmaya hazırlanıyor. Toplamda 9,2 milyon adet olan hisse senedinin güncel kurlara göre karşılığı yaklaşık 346 milyon $ (günümüz kurlarına göre 3.881.947.000 TL) değerinde.

En son üçüncü nesil Kangoo ile platform kardeşi olan Citan’ın üretiminde birlikte çalışan Daimler-Renault arasındaki açılma aslında büyük bir sürpriz değil. Çünkü mart ayında Renault; mayıs ayında ise Nissan Daimler’deki tüm hisselerini satmıştı.

Etrafta dolanan söylentilere göre Daimler ile Renault-Nissan Ortaklığı’nın bozulma yoluna girmesindeki en büyük sebep 2018’de Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un hapse atılması olarak gösteriliyor.

Bakalım bu gelişmeler sonrasında üç markanın yelpazesinde ve üretim maliyetlerinde ne gibi değişimler yaşanacak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin