20.09.2018 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan Almanya’da düzenlenen Hannover otomobil fuarında Nissan süpriz bir concept ile ziyaretçilerin beğenisine çıktı.

Dark Sky ismini verdiği concept araç bildiğiniz Nissan Navara. Ancak tabi onu en dikkat çekici kılan detay, hemen arkasında yani römorkunda bulunan bir teleskop. Yanlış duymadınız, bir teleskop. Avrupa Uzay Ajansı ile ortaklaşa geliştirilen bu teleskop, Nissan Navara’ya eşlik ederken, aracın tasarımı üzerinde de ufak tefek oynamalar yapılmış.

Aracın dış tasarımından ziyade, ProPilot olarak adlandırılan teknoloji ile ticari araç olmasına karşılık, konfor ve güvenlik anlamında da beğenileri üzerinde toplayacak gibi. Peki ProPilot ne diye soracak olursanız, geliştirilen adaptif hız sabitleyici ve şerit takip sistemi olarak kısaca tanımlayabiliriz. Diğer markalardan farklı kılan ise, şerit çizgisi net olmasa dahi ( tek çizgi bile olsa ) güvenli bir şekilde yola devam edeceği marka tarafından belirtilmekte.

Kaputunun altına baktığımızda ise,

2.3 Litrelik 190hp 450nm. tork güç üreten turbo beslemeli dCi dizel bir üniteye sahip. Açıkcası aracın kendisi dahi bu denli ağırken, arkasında yer alan devasa teleskop ve römork kütlesi ile birlikte ne kadar verimli olur bilinmez. Ancak kesin olan bir şey var ki, yollarda çokta fazla görme şansımızın olmayacağı 🙂 En nihayetinde concept..

Görüşmek üzere

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin