Mini giriş seviyesi One modellerinde sunduğu 1.2 litrelik üniteyi, Cooper’ın 1.5 litrelik 3 silindirli motorunun daha güçsüz bir versiyonuyla değiştiriyor.

Mini, bu değişikliği yaparken bir de özel versiyon ile tarihe gönderme yapıyor. 1969 ve 1980 yılları arasında üretilmiş Mini’nin daha sportif versiyonu olan 1275 GT’yi taklit etse de onun gibi daha güçlü bir motor sunmuyor. Aksine mekanik olarak yapılan değişiklikler sadece spor süspansiyon ile sınırlı.

Peki yeni olan ne? 1.5 litrelik 3 silindirli turbo motor bir Mini’de ilk kez bu güç seviyesinde kullanılıyor. Cooper’da 136 Hp güç sunan motor, Mini One’larda 103 Hp güç sunacak. Bu motorla beraber 1.2 litrelik motor da tarihe karışacak. Yeni 1.5 litrelik motor, yerini aldığı 1.2 litrelik motorla hemen hemen aynı performansı sunuyor. Peki o zaman bu değişiklik neden? Mini sözcüsü bu durumu “EU6C emisyon standartları sonrasında üretimi basitleştirmek” olarak nitelendiriyor. Yani motor çeşitleri azaltılarak hem üretim kolaylaştırılacak, hem de geliştirme maliyetleri azaltılacak.

1499 GT’ye dönecek olursak, değişikliklerin büyük çoğunluğunu kozmetik detaylar oluşturuyor. Model sadece siyah ve beyaz renklerde sunuluyor. Kapıların alt tarafındaki gövde rengine göre değişen, altın rengi veya siyah çıkartmalar ise 1275 GT’ye gönderme yapıyor. Gövdenin tamamında John Cooper Works Sport paketi yer alıyor ve dışarıdaki gövde parçalarına ek olarak kabinde JCW spor koltuklar, direksiyon simidi ve kapı eşiğindeki plakalar geliyor. Yani basitçe söylemek gerekirse M3 görünümlü 316i satıyorlar.

Kaputun altında yer alan standart 1.5 litrelik turbo motor 103 Hp sunuyor ve Mini’yi 0’dan 100’e 10.1 saniyede çıkarıyor. JCW görünümünün hakkını veren bir performans değil mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin