Önümüzdeki Ekim ayında Paris otomobil fuarında tanıtılması beklenen Mercedes GLE, resmi olarak önceki günlerde Mercedes tarafından duyuruldu.

Bildiğiniz üzere A serisini domine eden GLA ile giriş yapan Mercedes SUV serisine, C serisi GLC ile devam etmiş ve E serisini domine eden SUV ise GLE olarak kullanıcıların beğenisini kazanmaya devam etmiştir.

A serisi ile tasarım başta olmak üzere, aracın kabininde değişikliklere gidilmişti. Özellikle teknoloji anlamında ” Hey Mercedes ” cümlesi ile yapay zekaya nasıl giriş yaptıklarını Burak Ertem ile çekmiş olduğumuz Yeni A serisi videomuzdan hatırlarsınız.

Yenilenen GLE ile aks mesafesinde hissedilir bir artma söz konusu iken, bunun avantajını en iyi 70 cm’lik diz mesafesi değerlerinden çok rahat bir şekilde anlayabilmekteyiz. Diğer bir taraftan ise, tasarım konusunda ön panjurun biraz daha artık büyük olduğu ve marka logosunun büyümüş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aracı diğer araçlardan ayıran en büyük detay ise, 7 koltukla geliyor olması. Buda geniş aileler için güzel bir detay, ki nitekim 70 cm’in nerede kullanıldığının adresi de burası olsa gerek.

Aracın kabinine baktığımızda, yeni tasarım dilini sonuna kadar yansıtmış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 12 inc boyutlarında yekpare kullanıcı ara birimi, sürücü konsolundan aracın orta konsoluna kadar uzanmakta. Açıkcası neden hala harici gibi duran bu yapıyı, gömülü yapmazlar bilinmez. Ancak bir çok sevenin yinede beğenisini kazanacağına eminim.

Motor seçenekleri tarafında henüz detaylandırılmış bir bilgi yok. Bize ulaşan detaylarda,  GLE 450 4Matic 6 Silindir benzinli motor 367hp güç ve 450nm tork güç üretmekte. Destek bir elektrikli motor kullanılacağı ve bu elektrikli motorunda 21hp güç sağladığı belirtilmekte.

Bir diğer detay ise aracın cd sayısı, yani sürtünme kat sayısı. 0.32cd olan değer, 0.29’a çekilmiş olması. Bunun azda olsa yakıt tüketimi ve hızlanmalarda artısı olacaktır. 0.29 değerini daha iyi anlamak adına, C serisi sedanların ortalama 0.22-0.24 olduğunu belirtirsek, neredeyse bir sedan kadar başarılı bir sürtünme kat sayısına sahip olduğunu belirtebiliriz.

Fiyatlar konusu en tatsız olanı ne yazık ki. Nitekim Ekim ayında açıklanması bekleniyor fiyatların. Ancak açıklanan 6 silindir benzinli motoru hakkında bir fiyat tahmini yapmak gerekirsek, 1.000.000 TL ( yazı ile bir milyon :-/ ) üstü vardır, altı yoktu rahatlıkla belirtebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin