Önceki günlerde sizlerle paylaşmış olduğum BMW 3 serisi videosunda, aracın ne denli göz alıcı olacağına dair bize ipuçları sağladığını belirtmiştim.

İşte tam 3 gün sonra bugün, Paris otomobil fuarına saatler kala aracın görüntüleri sızdırıldı. Aracın detaylarına geçmeden önce, bu heybetli kasanın kaputunun altında 1.5 litrelik 3 silindirli bir motorun yer alacağı ve bu motorun 136hp güç üreteceği müjdesini şimdiden verelim.( bazı kaynaklar 150hp olduğunu belirtmekte )Aracın ulaşan görüntülerde Sport Line ve M-Sport kasalarının arasındaki bariz farklılıklar direkt olarak göze çarparken, özellikle M kasanın ön tampon detayları ve özellikle öz ızgaralar kesinliklikle övgüyü hakediyor. Sport Line tarafında ise, nispeten tamponun daha yukarıda konumlandığını ancak kaslı yapısından aracın gram uzaklaşmadığını söylemek yanlış olmaz.

Sport Line

Tabi bu araca kayıtsız kalmak büyük hata olur ve fuarda enine boyuna fırsat buldukça sizler için inceliyor ve tabi aktarıyor olacağım. Buna emin olabilirsiniz. Araca dönecek olursak, aracın dışı ne denli kaslı ve şık ise, kabin içerisindeki yaşam alanlarına baktığımızda, özellikle ön konsolun hemen ortasında yer alan klima kontrol ünitesi ve ekranının elden geçmiş olduğu ve çok şık durduğu, dikkatimi çeken detaylardan. Açıkçası ilk baktığımda diğer Alman komşusundaki analog saat mi? diye endişelendim. 🙂 Ancak tabi biraz daha detaylı incelediğinizde, fonksiyonel bir yapının oraya mühendisler tarafından konumlandırıldığını hemen farkediyorsunuz.

Diğer bir taraftan aracın ön konsolunda yer alan, yenilenen iDrive sistemi ve dijital sürücü ekranı, dikkat çeken bir diğer detay. Ki burada G30 kodlu 5 serisine göndermelerin yer verildiğini açık ve net görebilirsiniz. 3 kollu M direksiyon hakkında, çok fazla konuşmaya gerek yok. Sportif ve Premium algısının bir cümle içerisinde görsel hale getirilmiş bir yapı olduğu ile ilgili bir tarif yüklesek, sanırım asla yanlış olmayacaktır. Motor tarafında ülkemizi ilgilendiren motor seçeneği elbette 316i’nin ( ülkemizde 318i olarakta adlandırılabilir ) kaputunun altında yer alacak olan 1.5 litrelik 136hp (150hp) güç üreten 3 silindirli motoru. Arkadan itişli olacağını tahmin ettiğim bu motor, aynı Mercedes’in yeni motorlarında olduğu gibi, turbo gecikmesinin önüne geçmek ve aynı zamanda yakıt tüketiminin önüne geçmesi için ufak bir elektrikli ünitenin yer alacağı resmi olmasada gelen bilgiler arasında.

Resmi yayın sonrasında elbette tüm bu bilgiler netlik kazanıyor olacaktır. Fiyat tarafında ise, güncel kasanın ülkemizde 304.000 TL den başlayan bir fiyat etiketine sahip olduğunu düşünüyor olursak, aşağı yukarı bu rakamın 400.000 TL‘ler seviyesine ulaşacağını söylemek sanırım hayal olmaz. 2019’un ilk çeyreğinde aracı yollarda görmeye başlayacağımızı ancak artan döviz kurlarınında günden güne otomobil fiyatlarını etkilediğini düşünecek olursak, yenilenen 3 serisi fiyat konusunda bizleri çokta fazla mutlu etmeyeceğini şimdiden söylemek yanlış olmaz.

Paris otomobil fuarında detaylar edindikçe, sizlere aktarıyor olacağım.

02.10.2018 17:00 itibarıyla güncel detaylar;

Sızdırılan görüntülerle birlikte gelen motor detaylarında 1.5 Litrelik 3 silindir motor seçeneği İngiliz kaynaklardan teyit edilmişti. Ancak BMW tarafından bugün gerçekleşen resmi açıklama doğrultusunda, 3’i dizel olmak, 2’si benzinli ünite ile birlikte toplamda 5 motor seçeneği ile karşımıza geliyor olacak Avrupa pazarında.

320i kanadında 184hp 300nm tork güç üretirken, 330i 258hp  400nm tork güç üreten benzinli üniteye sahip olacak. Dizel tarafına baktığımızda, 318d 150hp 320nm tork güç üreten dizel üniteye sahip oluyorken, 320d 190hp 400nm güç üreten dizel üniteye sahip olacak. Bu ünite aynı zamanda xDrive 4 çekiş seçeneği ile önceki nesillerde olduğu gibi karşımıza gelecek. 330d ise 265hp 580nm tork ile meraklılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Resmi olarak 1.5 litre o nedenleaçıklanmadığı için şuan için rafa kalkmış gibi görünüyor.

Bir diğer dikkat çeken detay ise, bir önceki nesline göre sürtünme kat sayısının 0.26’dan 0.23’e çekilmesi, Mercedes’in de son dönemde üzerinde çalıştığı bu sürtünme kat sayı oranları üzerindeki çalışmanın, komşusu BMW G20’de de üzerine düşülen bir başka önemli konu olduğu açık ve net. Az sürtünme, aerodinamik yapının o denli az direnç göstereceği anlamına gelir ki, bu da düşük yakıt tüketimi ve ivmelenme üzerinde büyük katkı sağlar.

Bagaj hacmi tarafında ise, 480 litrenin bizlere sunulduğu bir diğer ulaşan detaylardan. Bir önceki kasaya göre 76mm uzayan gövde, 16mm’de genişleyerek 1827mm değerlerine ulaştığı gözükmekte. 4709mm toplam uzunluğa ulaşan aracın, aks yani iki teker arasındaki mesafeninde  2851mm olarak sunulması, aracın arkasındaki yaşam alanları hakkında bizleri bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Nitekim arka koltuklarda diz mesafesininde 11mm artmış olduğu bir diğer gelen bilgiler arasında. Mart 2019 itibarıyla satışa sunulması planan yeni 3 serisi ile ilgili güncel detayları aktarmaya devam edeceğim.

 

 

3 YORUMLAR

 1. fahir beyinde bmwci olduğunu burdan anlamış olduk,hatta kendi aracıda tahminimce 5 serisi,bende bmwciyim ama bu arabada aman aman bi fark görmedim,içi tamam değişmiş ama dışı yeni kasadan ziyade makyajlı kasa gibi,ayrıca yeni 1.5 motor 136 bg değil 150 bg olacak deniyor

  • Merhaba Yunus,

   Öncelikle yorumun için teşekkür ederim.

   Yazıda da belirtmiş olduğumuz üzere, henüz tanıtımı yapılmamış ve sızdırılmış fotoğraf&bilgiler çerçevesinde siz okurlara G20 kodlu Bmw 3 serisi hakkında detaylar sunduğumu ve gelişen bilgiler doğrultusunda tekrar bilgilendireceğimi belirtmiştim.

   Zevkler ve renkler elbette tartışılmaz. Bu benim BMW kullandığımı göstermez nitekim. Son olarak bir BMW kullanıcısı olmadığımı ayrıca belirtmek isterim. 1.5 litrelik motor konusu açıkçası BMW’nin basın açıklamasında dahi muamma. Ancak düşük hacimli bir motorun yer alacağı kesin.

   Son bilgiler ışığında, site içerisinde yer alan yazımızı güncelledim.

   Görüşmek üzere

  • Yunus bey sizinde bir bmw kullanıcı olmadığınız açıkça belli 🙂 bunuda makyajlı kasa olarak adlandırdığınız aracın aslında kasasının ve tüm iç mekan tasarımının tamamen değiştiğini nasıl görmediğinize bağlıyorum. Teknolojik ve güvenlik özellikleriyle sınıfının şuan en iyisi ve rakibi yok diyebilirim. Fakat ülkemiz şartlarında bu özelliklere sahip olamayacağımızda ortada 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin