2012 yılında ilk kez karşımıza Concept Style haliyle karşımıza gelen CLA, sadece 6 sene gibi kısa bir sürede oldukça yol kat etmiş gibi görünüyor.

2012 senesinde Mercedes Concept Style olarak adlandırılan haliyle karşımıza geldikten sonra ilk olarak Kuzey Amerika pazarı için pazarlaması gerçekleşen ve yüksek talep görmesi ile birlikte 2013 itibarıyla Avrupa pazarında da boy gösteren CLA, özellikle çeşitli pazarlarda ki bunun en başında Türkiye geliyor, düşük hacimli ünite seçenekleri ile muazzam satış rakamlarına ulaşmış oldukları herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Yakın zamanda ise çok kez karşımıza tanıtım videoları ile gelen ve bir o kadar casus fotoğrafları ile bir fikir sahibi olmamızı sağlayan yeni CLA, Las Vegas tüketici elektroniği fuarında resmen tanıtıldı.

Aracın tasarımı zaten sizinde farkettiğiniz üzere bizleri şaşırtmadı. Özellikle son dönemde yenilenen aydınlatma grubu elbette bu araçta birlikte. Ancak tabi dikkatli bakıldığında farklı tasarım oyunlarının ilk kez bu araçta nispetende olduğunu denenmiş olduğunu görüyorsunuz. Özellikle benim Mercedes A200 AMG de görmüş olduğum bu tampon altındaki farklı renkte yer alan plastik parça ve çift renkli jant tasarımı, CLA’nın tasarımını bambaşka bir noktaya taşımış gibi görünmüyor mu? Akıllarda kalan CLA daha düz ve şehir arabası yerini alırken, yenilenen CLA artık çok daha sportif ve daha kaslı.

Aracın yükleme kapasitesine bakıldığı zaman selefine göre 10 litre hacim kaybeden aracın artık bagaj kapasitesi 460 litre olduğunu bilmek gerekiyor. Kabin içerisine geçtiğimizde artık yeni nesil Mercedes araçlarda karşımıza gelen bir kabin tasarımı burada bizi karşılıyor. Yekpare bir kullanıcı arayüz ekranına sahip olan yeni CLA’da elbette MBUX sistemi de yer almakta. Ancak Yeni CLA ile birlikte ENERGIZING paketi dahil edildiği takdirde ENERGIZING COACH özelliğini kullanarak aracın iç ambiyansı 6 kategoride değiştirme olanağına sahip olabiliyorsunuz.

  • Freshness
  • Warmth
  • Vitality
  • Joy
  • Comfort
  • Training

Tüm bu modlara göre önceden programlanmış kabin içi müzik sistemi devreye girerek, aracın iklimlendirmesi / ısısı , kokusu, ışıklandırma, konsol aydınlatması ve koltuk ayarları seçmiş olduğunuz koşula göre ayarlanmış oluyor. Önceden programlanmış 5 ayrı müzik ile birlikte tüm bu programlar sürüş güvenliğinden olmuş olacak ki, 10 dakika aktif kaldığı belirtilmekte. Bu özellik nitekim ilk kez 2016 gibi sanırım Air Balance özelliği ile kısıtlı olarak önceki serilerde karşımıza çıkmıştı. Buna göre kabin içi ambiyans ışıkları ve iklimlendirmeye göre optimize olurken, önceden satın almış olunan Mercedes’in torpido içerisine yerleştirilen kendi araç kokusuyla, havalandırma kanallarına bu direkt olarak geçiş sağlayabiliyordu.

Güvenlik detaylarına bakacak olursak, aracın geliştirilen radar sensörleri ile aracın 500 metre ilerisindeki yol koşulları ve oluşabilecek kaza senaryoları için direkt olarak bilgi akışı sağlanıyor olacak. Bu da Pre-Safe yani aracın önüne ani çıkan bir yaya yada tehlikeli bir araç mesafesi konusunda, aracın daha önceden bunu işleyebilme ve gerekli aksiyonları alabilme olanağı sağlayacağı olarak yorumlayabiliriz. Şerit takip sistemi 60-200km/s hızları arasında aktif olurken, adaptif hız sabitleyici ile birlikte otonom sürüş aslında yine Mercedes çatısı altında kusursuz ilerlemesine devam edecektir. Ayrıca Pre-Safe Plus fonksiyonu ile de arkadan gelebilecek çarpma etkisini minimuma indirecek frenleme ile sürücü ve yolcu güvenliğini sağlamayı hedeflemekte.

Fuarda tanıtılan yeni CLA250 2.0 litrelik 225hp/350nm tork güç üreten benzinli bir üniteye sahip ve 7 ileri DCT şanzıman eşlik etmekte. Hemen kulak çınlatmayın çünkü ilk 2012’de aynı benzer bir durum olmuştu ve Avrupa pazarına araç farklı ünite ve şanzıman kombinasyonları ile giriş yapmıştı. O nedenle ben yeni CLA’da da C serisinin dizel ve benzinli ünitelerine ülkemiz pazarında yer verileceğine kesin gözüyle bakanlardanım.

Yenilenen CLA, klasik selefine göre fazlasıyla sportif ve yakışıklı olmamış mı?

Yorumlarınızı bekliyorum.

 

1 YORUM

  1. merhaba,

    Cla isminin artık olmicağını düşünüyordum yeni gelicek cla sedan versiyonun ismi A sedan olarak değişiceğini daha önce söylemiştiniz bu durumda A sedan olmicak gibi cla serisi devam niteliğinde doğrumudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin