Lüks pikap arayanlar için hazır

Pikaplar son dönemde arazi ve ticari amaçla kullanımların dışına çıkıp, şehir içinde SUV mantığıyla kullanılmaya başladılar. Bununla beraber pek çok üretici modellerin binek ve konfor özelliklerini geliştirerek, deri koltuklardan, bi-xenon farlara, koltuk ısıtmadan, yağmur ve far sensörlerine kadar pek çok donanımla doldurmaya başladılar. Genişleyen bu pazarı gören Mercedes de geçtiğimiz Temmuz ayında X-Class’ın tanıtımını yapmıştı.

Aralık ayından itibaren ülkemizde satılmaya başlayan X-Class’ın bazı teknik detaylarına ve donanım paketlerine haberimizde yer vereceğiz. X-Class diğer detaylarına ise önceki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Model ülkemize başlangıçta 2 farklı dizel seçenek ile giriş yapıyor. X220 d 163 Hp ve X250 d 190 Hp güç sunarken; 2018 yılı ortalarında 258 Hp’lik V6 dizel motorun da listeye eklenmesi bekleniyor. X220 d, sadece 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken 400 Nm tork ile 0-100 hızlanmasını 12.5 saniyede tamamlıyor. X250 d, 450 Nm torkuyla 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik şanzıman seçenekleri sunuyor. 6 ileri manuel versiyonun hızlanma değeri 10.9 saniyeyken, şaşırtıcı şekilde 7 ileri otomatiğin hızlanma değeri 11.4 saniye.

Asfalttan çıkmayı düşünenler için X Class, 4MATIC seçeneğini şimdilik sadece X250 d versiyonunda 7 ileri otomatik şanzıman ile sunuyor. Modellerin karma yakıt tüketimleri 7,5 ile 7,9 litre arasında değişiyor.

135.000 Tl’den başlayan fiyatlarla

X-Class konfor odaklı süspansiyonları ve hem önde hem arkada yer alan disk frenleri gibi özellikleriyle gündelik kullanıma ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Ülkemize 3 farklı donanım paketiyle giriş yapan X-Class 135 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Donanım paketlerini Mercedes şu şekilde ifade ediyor:

  • X-Class PURE: Klasik dayanıklı kullanım için olan baz versiyon X-Class PURE, sağlamlık ve fonksiyonellik gerektiren işlerde idealliği sunuyor. Her türlü işi sırtlayan X-Class PURE aynı zamanda konforu ve tasarımıyla müşteri teslimatları, sevkiyatlar ve özel kullanımlar olmak üzere farklı beklentileri de karşılıyor.
  • X-Class PROGRESSIVE: Güçlü karakteriyle iş amaçlı kullanıma uygun olmasının yanı sıra hem tarzı, hem konforu ile kişisel kullanımda da müşterilerin beklentilerine cevap veriyor.
  • X-Class POWER: Ürün gamının bir diğer seçeneği olarak sunulan ve şehir yaşamı için sunduğu yüksek donanım paketi ile dikkat çeken X-Class POWER, tarz, performans ve konfora önem verenler için ideal.

Pure donanım seviyesinde boyasız olan ön tampon, Progressive seviyesinde gövde renginde boyanırken, ürün gamının tepe noktasını oluşturan Power donanım seviyesinde ise krom eklentiler ile sunuluyor. Her donanım seviyesi dokuz farklı gövde rengi ve donanım seviyesine bağlı olarak farklılık gösteren 17, 18, 19 inç ebatlarında farklı jant alternatifleriyle kombine edilebiliyor.

Yine asfalttaki güvenlik düşünülerek Aktif Fren Asistanı, Şerit Takip Asistanı, ESP, hız sabitleme sistemi gibi fonksiyonlar standart olarak sunuluyor. Sınıfındaki en yüksek aydınlatma seviyesine sahip LED farlar ve 360 derece kamera sistemi gibi özellikler ise opsiyon listesinde yer alıyor.

Model hızla genişleyen pikap pazarında kendisine nasıl bir yer bulacak bilmiyoruz ama gördüğümüz kadarıyla asfaltta yolculuk etmeye en uygun model şimdilik X-Class gibi gözüküyor. Modelin diğer detaylarına ve görüntülerine önceki haberimizden ulaşabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin