Yeni Mercedes-Benz X-Class sonunda tanıtıldı. Pazardaki en gösterişli ve en premium pickup olma iddialarıyla ortaya çıkan X-Class, Mercedes için tamamen yeni bir model olmasına rağmen alt yapısını Nissan Navara ile paylaşıyor. Bu, firmaya uzun ve büyük bir geçmişe sahip bir altyapı sağlarken, bize gözüken siluetini Mercedes standartlarında, premium bir çehreye kavuşturabilmelerini sağlıyor.

Dış görünüşü konsept model kadar yırtıcı gözükmese de oldukça yakışıklı hatlara sahip X-Class, temel olarak Mercedes’in güncel hatlarıyla maskelenmiş bir Navara gibi gözüküyor. Donanım seviyesine göre eklenen led gündüz farları, geniş hava kanalları ve 3 parçalı yıldızı taşıyan devasa ızgarası ile ön yüzün oldukça premium gözüktüğünü söyleyebiliriz. Arka yüzün ise oldukça sade olduğunu söylerken bunun bir pickup olduğunu belirtmeyi unutmayalım. Kasada oldukça büyük bir takla barı yer alırken, tavan rayları ve kasa için kapak da donanım seviyelerine göre eklenebiliyor.

Mercedes dış görünüşü çekici bir hale getirmeye çalışırken, kullanışlılığı da bir kenara bırakmamış. Arka kapak standart modelde 90 derece açılabilirken, opsiyon olarak alınan tampon iptali ile 180 derece açılabiliyor. Kargo alanı; 3. fren lambasının altında yer alan ışık ile aydınlatılıyorken, 2 tekerin arasına bir palet sığdırılabilecek kadar da geniş. Ayrıca bagajdaki 12 volt soket ise bütün modellerde standart olarak sunuluyor.

Pure, Progressive ve Power olmak üzere 3 donanım seviyesine sahip yeni X-Class 9 farklı renk ile satışa sunulacak. 17,18 ve 19 inç jant seçenekleri donanım seviyesine göre değişecekken, elektrikli açılan arka cam gibi seçenekler de opsiyon listesinde yer alacak.

İç mekan ise Mercedes ismine yakışacak şekilde, her noktası tekrar tasarımcılar tarafından elden geçirilmiş ve V-Class ile oldukça benzer. Direksiyon, klima kumandaları ve ekranlar piyasadaki diğer Mercedes modellerinden oldukça tanıdık.

Kaputun altında ise 163 ve 190 HP güce sahip 2.3 litrelik iki dizel motora ek olarak bir de 160 hp benzinli motor yer alacak. Listenin en üstünde ise 258 hp güce sahip V6 dizel ünite yer alacak. 6 ileri manuel ve 2 farklı 7 ileri çift kavrama şanzıman seçeneğine sahip olacak X-Class; arkadan itişli ve 4 çeker olarak alınabilecek. V6 seçenek ise sadece 7G-Tronic Plus ve devamlı 4 çeker seçenekleri ile yollarda olacak. Tabi bu seçeneklerden hangilerinin Türkiye pazarında yer alacağı henüz belli değil ve bir AMG türevi de henüz görünürde yok.

X-Class’ın süspansiyonlarını ise önde ve arkada kullanılan helezon yaylar oluşturacak. Önde ve arkada helezon yayların kullanılması iyi bir konfor sunarken, arkada kullanılan multi-link süspansiyon geometrisi ve tek parça aks iyi bir yükleme kapasitesi sunacak. Geniş iz açıklığı stabil bir sürüş ve iyi bir yol tutuşu sunarken, Mercedes’in 4 tekerde disk fren sunan tek marka oluşuyla övündüğünü söylemeden geçmeyelim.

Pek çok modern Mercedes gibi şerit asistanı, aktif acil fren desteği ve 360 derece kamera gibi ekipmanlarla gelen X-Class, güvenlik ekipmanlarıyla da potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Trafikte her geçen gün daha fazla pickup pikap  görmeye başlıyoruz ve pickuplar gün geçtikçe daha şehirli bir hale geliyorlar. Genişleyen bu pazarda Mercedes’in ilk atışı ne kadar isabetli olacak ve pazarda kendine ne kadar yer edinecek ilerleyen günlerde göreceğiz. Ancak sunduğu ekipmanlar ve Mercedes logosuyla yeni X-Class pazara oldukça iddialı giriyor. Ülkemizin vergi şartları ile fiyatı ne kadar ulaşılabilir bilmesek de, pickup seçenekleri arasında tek premium model olarak kendine yer edinecek gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin