Mercedes, B serisini yenileyerek yükselen Crossover pazarında ilk göz ağrı MPV’den vazgeçmeyeceğini gözler önüne serdi.

Marka tarafından her zamankinden daha şık, her zamankinden daha pratik olarak tanımlanan yeni B serisi, özellikle kabin içerisinde Mercedes A serisi ile yakaladığı tasarım anlayışını, B serisi MPV aracınada adapte etmiş gözüküyor. Ülkemizde hatırı sayılır bir oranda B serisi var ve muhakkak yollarda görmüşsünüzdür. Ancak son 3 yıl içerisinde yükselen Crossover/Compact SUV  pazarı bir çok markanın MPV kanadı ile yollarını ayırmasına neden olurken, Mercedes’in yenilenen B serisi ile sevenlerinin karşısına çıkarak her şeyin daha bitmediğini söylemesi bence övgüyü hakediyor.

Mercedes B Serisi 2017

Aracın tasarımına bakacak olursak,ön yüzünde çokta farklı detayların bize sunulmadığını, A serisinde olduğu gibi aydınlatma grubunun tasarımsal açıdan elden geçtiğini görmekteyiz (Multibeam Led). Aracın profilinde bir değişiklik göze çarpmazken, asıl değişimin aracın arkasında yer aldığını net bir şekilde görebilmekteyiz. Yenilen stop grubu, bagaj kapağının bombeli yapısı ve tampon detayları, ilk göze çarpan noktalardan. Yükleme kapasitesinin 455 Litre, arka koltuklar 14 cm öne doğru alındığında 705 Litrelere ulaşan bir değer bize sunulmaktadır. Ek olarak, arka koltuklar yatırıldığı takdirde de 1500 Litrelere ulaşan bir bagaj hacmi bizi karşılamakta. Aracın kasası genel olarak elden geçmekten ziyade, ufak tasarım değişikliklerine gidilmesinden dolayı, sürtünme kat sayı 0.25cd’den sadece 0.24cd’e indirilmesi sağlamış. Ancak genel anlamda günümüzde sedan araçların bile 0.28’lerde dolaştığını düşünecek olursak, B serisinin sunduğu değerlerin bence üzmeyeceğini belirtmekte fayda var.

Kabinin içerisine baktığımızda, işte tüm değişimlerin burada yaşandığını çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. A serisinde hatırlayacağınız MBUX yani ” Mercedes Benz User Experience ” türkçe karşılığını Mercedes Benz kullanıcı deneyimi olarak da çevirebileceğimiz meşhur (Hey Mercedes) arabirim bizi karşılayan detaylardan. iki adet 12.3 inclik yekpare ekran, aracı selefinden çok ötelere taşıdığı kesin.  Ek olarak Head-up display ekranına ek ücret ödeyerek sahip olunabilecek.

Motor şanzıman tarafında ise ilk kez Euro6 ve 8 ileri G-DCT şanzımanla karşımıza çıkacak olan B serisi, ikisi benzinli ünite olmak üzere toplamda 5 motor seçeneği ile karşımıza çıkıyor olacak. Benzinli ünite Mercedes’in yeni 1.33 litrelik ünitesi olup B180’de 136hp 200 NM 7 ileri G-DCT şanzıman eşlik ederken, B200’de ise 163hp 250 NM tork güç üreten üniteye yine 7 ileri G-DCT şanzıman eşlik ediyor olacak.

Dizel kanadında ise; B180d 116hp 260 NM 7G-DCT kombinasyonu ile gelirken B200d/B220d ise 150hp-190hp üniteleri kullanacak olup, bu her iki aracında şanzıman kontrolü 8 ileri G-DCT şanzıman tarafında sağlanacak. Yeni OM654q kodlu dizel ünite, selefine göre %16 daha hafif olması nedeniyle, performans anlamında 13hp daha katkı sağladığı marka tarafından iletilen detaylar arasında.

Ülkemizde eskisi kadar, özellikle bu artan otomobil fiyatları çerçevesinde talep görür mü? bilinmez. Ancak Crossover/Compact SUV’lerin pastada ki dilimlerinin günden güne artması, hem fiyatlama cephesinde, hem de alıcının arz talep karşısındaki Crossover baskısına karşılık, MPV’lerin şansının çokta fazla eskisi kadar olmayacağı yönünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin