İsveçli premium otomobil üreticisi Volvo’nun, kompakt SUV segmentindeki temsilcisi XC60 güncellendi. Yeni modelin Türkiye lansmanı ise geçtiğimiz günlerde; Dalaman’dan başlayıp Bördübet’te sonlanan bir rotada gerçekleştirildi.

Yeni XC60, Volvo’nun geçmişten günümüze taşıdığı deneyimi ile, günümüz teknolojisini bir arada sunuyor. Volvo’nun 90 serisi olarak adlandırdığı S90,V90 ve XC90 gibi modellerde bulunan bütün teknolojiyi XC60 da daha küçük gövdesinde bizlere sunuyor.

2016 yılında lansmanı yapılan 90 serisi modelleri gibi XC60 da, SPA platformu üzerine inşa edildi ve Twin Engine Teknolojisi’nin avantajlarını sunuyor. SPA platformu modele, doğru gövde oranları ve verimli kullanılan iç hacim sağlıyor.

Yeni XC60’ın Türkiye lansmanında yeni modelleri hakkında bilgi veren Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, ” 90 Serisi otomobillerimizle premium segmente tamamen yeni sürüş dinamikleri getirdik. Biz bunu ‘ilham veren güven’ olarak adlandırıyoruz. Bu, 90 Serisi otomobillerin sürüş esnasında sunmuş olduğu konfor ve kontrolü yansıtıyor. Şimdi de 60 Serisi’nde yine ‘güven’ temeline dayanan daha sportif ve dinamik bir sürüş hissi sunuyoruz. Dinamizm hiç bu kadar güvenli olmamıştı” diyor.

Volvo denince akla ilk olarak güven geliyor. Yeni XC60 da güncellenen güvenlik teknolojileriyle bu duruma katkı sağlıyor. Otomobiller, yayalar ve büyük hayvanlarla çarpışmaları engellemeye yardımcı olan City Safety sistemine yeni özellikler eklenmiş. Bunlardan birincisi direksiyon yardımı (Steer Assist). 50-100 km/s hızlar arasında çalışan sistem, olası kaza anında direksiyon yardımı sunuyor.

2.si Karşı Şerit İhlali Önleme Sistemi. 60-140 km/s hızlar arasında çalışan sistem, akan trafikte karşı şerite geçildiğinde sürücüyü uyararak direksiyon desteği sağlıyor.

3.sü ise opsiyonel olarak sunulan Kör Nokta Bilgi Sistemi’ne yapılan güncelleme. Sistem artık, kör noktada bir araç olduğu zaman direksiyon yardımıyla otomobili tekrar şeridine sokuyor. Yapılan geliştirmeler Volvo’yu, 2020’ye kadar Volvo otomobilleri içerisinde yapılan kazalarda hiçbir ciddi yaralanmanın olmaması ve hiç kimsenin hayatını kaybetmemesi hedefine yaklaştırıyor. Ayrıca tamamen otonom sürüş için de ümit vaat edici gelişmeler. Otonom sürüşten bahsetmişken Pliot Assist de XC60 da opsiyonel olarak sunuluyor.

Motor seçeneklerine gelecek olursak, XC60 5 farklı motor seçeneği ile sunulacak. Ülkemizde ilk aşamada 190 HP gücündeki D4 AWD versiyon satışa sunulacak. Bu motoru 254 Hp T5 AWD, 320 HP T6 AWD, 235 HP D5 AWD ve 0’da 100 km/s hıza 5.3 saniyede çıkan 407 HPlik plug-in hibrit T8 ünite takip edecek.

Modelin ön satışlarına temmuz ayında başlanacak ve ilk teslimatlar ekimde yapılacak. D4 AWD Momentum modeli 350.000 TL, D4 AWD Inscription 386.940 TL ve D4 AWD R-Design versiyonu 383.460 TL’den başlayan fiyatlarla sunulacak.

Yeni XC60’ın lansmanda gerçekleştirdiğimiz ve Türkiye yollarındaki ilk test sürüşüne ulaşmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin