Ülkemizde ciddi satış rakamlarına ulaşan C segment Hatchback sınıfında ulaşılabilir Güney Kore temsilcisi Kia, Paris otomobil fuarında Ceed Gt-Line’ı görücüye çıkardı.

Kia Ceed GT-Line, resimlerde de görmüş olduğunuz üzere oldukça sportif ve keskin hatlara sahip. Bu haliyle bir hot-hatch sınıfına nispeten oynuyor gibi gözüksede, kaputunun altına baktığımızda ne yazık ki aynı şeyi söylemekten çok uzak. Çünkü GT-Line ibaresi burada sadece kasaya yansımış durumda. Farlarda ve tamponlarda ufak dokunuşlarına yer verildiği ceed’in arka kısmına baktığımızda stop grubu başta olmak üzere, tamponda bulunan çift difuzor ilk gözümüze çarpan detaylardan. Açıkaçası bana biraz i30’u hatırlatmadı desem yalan olur.

Kabin içerisine baktığımızda, kesik direksiyon ve 8 inclik dokunmatik multimedya arabirimi ilk göze çarpan detaylardan. Sürücü konsolunda ise bir dijital ekrana yer verildiği Ceed GT-Line’nın geri kalanında, bizi alıp uzaklara götürebilecek detayların sunulmadığını söyleyebiliriz.

 

Motor şanzıman kanadında ise, ikisi benzinli ünite olmak üzere toplamda üç ünite bizi karşılıyor olacak. 1.0 litrelik motor 118 hp (120ps) 172NM tork güç üretirken, 1.4 litrelik Kappa 1.4 T-Gdi (Hyundai’den hatırlayacağınız) 138hp(140ps) 242NM tork güç üreten ünite yer alacak. Dizel tarafında ise 1.6 litrelik ünite 115ps güç üretirken, Station Wagon alırsanız 136ps olarak kaputunun altında bizlere sunulmuş olacak. Şanzıman tarafına baktığımızda, tüm motor seçeneklerinde 6 ileri manual şanzıman yer alırken, otomatik şanzıman 1.4 benzinli ve 1.6 dizel ile 7 kademeli DCT şanzımanla geliyor olacak. Bu durumda 1.0 litrelik motor ne yazık ki sadece manual seçenek ile karşımızda yer alıyor olacak.

Sürüş destek sistemlerine baktığımızda; kör nokta uyarı sistemi, Smart Cruise Control ile start stop (sadece 7 ileri otomatik şanzımana sahip modellerde yer alacak) çarpışma uyarı sistemi gibi, Android Auto/Apple CarPlay gibi seçenekler yer alırken, tüm araçlarda standart olarak “Vehicle Stability Management” bizlere sunuluyor olacak. Bu sayede ESP’nin yetersiz kaldığı yerlerde, ani bir fren esnasında, otomobilin stabil dengeli bir şekilde fren çizgisi üzerinde sapma olmadan durması için destek sağlamış olacak.

Marka, bu tasarım anlayışının diğer modellerinde anahtar rol model olacağını belirtiyorsa da, aracı uzun yıllardır takip edenleri ne denli heyecanlandıracağı, başka bir soru işareti olarak zamana bırakılması şimdilik çok daha doğru olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin