Mercedes-AMG’nin merakla beklenen modeli Project One sonunda tanıtıldı. 1.000 HP güç ve 350 km/s son hız gibi rakamlarla giriş yapabiliriz.

Mercedes-Benz Otomobilleri Başkanı Dieter Zetsche, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda modeli tanıttı ve model beklendiği gibi oldukça etkileyici. Rakamlardan bahsetmek gerekirse: 0’dan 200 km/s’e sadece 6 saniyenin altında çıkıyor. Maksimum 350 km/s hıza ulaşan model 1,000 HP güce sahip ve bunların aksine kuğu gibi süzülebilmek için de tamamen elektrikli olarak ilerleyebileceği 25 km menzile sahip. Zetsche, model için “Bu araç AMG ve Mercedes’in daha önceki bütün performans limitlerini küçük gösteriyor” dedi ve en verimli hypercar olduğunu söyledi.

Daha önce sızdırılan fotoğraflardan ve bilgilerden modelin genel görüntüsü ve F1 motoru gibi detayları hakkında fikir sahibiydik. Ancak Frankfurt, modeli baştan aşağıya tamamen görebildiğimiz ilk yer. Model yola sarılır gibi gözüken oldukça aerodinamik bir tasarıma sahip. Karbon fiber monokok gövdeye sahip modelin, çamurlukları neredeyse sürücünün göz hizasına kadar yükseliyor. Tavana yerleştirilmiş emme girişi 11,000 devir çevirebilen 1.6 litrelik turbo V6 motorun hava almasını sağlıyor. Bu değerlere ulaşabilmek için subaplar yay yerine pnömatik iticiler ile kontrol ediliyor. Motor elektrikli bir turbo ile besleniyor ve Mercedes, bu şekilde termal verimliliğin %40 gibi etkiliyeci miktarda daha iyi olduğunu söylüyor. Motora bağlanan ekstra bir elektrik motoru ile hibrit destek sağlanıyor ve bu sayede arka tekerlere iletilen güç 671 beygirin üzerine çıkıyor.

Motor öndeki tekerlere yerleştirilmiş 2 elektrik motoru ile destekleniyor. Her biri 161 HP güce sahip motorlar 50,000 devirde dönebiliyor. Güç lithium-ion bataryalarda saklanıyor ve Zetsche, frende kazanılan enerjinin %80’inin öndeki elektrik motorları ile pillere aktarılabildiğini söylüyor. Piller tek başlarına yaklaşık 100 kg ağırlığa ve Mercedes F1 W06 Hybrid yarış arabasından 4 kat daha fazla hücreye sahipler. Elektrik sistemi 800 voltta çalışıyor ve bu değer Mercedes’in normal plug-in hibrit modellerinin iki katı.

Üretim sayısı beklendiği gibi çok kısıtlı. 275 adet üretilecek olan model 2.275 milyon Euro fiyat etiketine sahip ve modellerin hepsi şimdiden satıldı.

Şasiye geçecek olursak, tekerlekler pushrod(itici) süspansiyon sistemiyle gövdeye bağlanıyor. 8 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman gücü, arka tekerleklere iletiyor. Project One için yeni hazırlanmış olan şanzıman tamamen otomatik ya da kulakçıklar ile kullanılabiliyor. Ön jantlar 19 inç çapa ve 10 inç genişliğe sahipken, arka jantlar 20×12 inç boyutlara sahip. Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiklere sahip modelden bekleneceği gibi karbon-seramik frenler standart olarak sunuluyor.

Tamamen kullanışlılığa öncelik verilen kabinde, F1’den esinlenilmiş bir direksiyon ve büyük renkli ekranlar yer alıyor. Modelin koltukları sabitken, direksiyon ve pedallar sürücüye göre ayarlanabiliyor.

Mercedes-AMG Project One beklendiği gibi yüksek teknolojili, sınırları zorlayan ve gerçekten F1 teknolojisini caddelere taşıyan bir model. Modelle ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin