Megane’a eklenen yeni motor seçeneği ülkemize gelecek mi bilinmez, ama biraz da olsa “güçlü” olarak nitelendirebileceğimiz motor Megane için iyi olabilir.

Energy TCe 165 olarak bilinen motor, 1.6 litre hacme sahip. 6000 d/d’da 163 Hp güç üretiyor, maksimum torku olan 250 Nm torku ise 2,500 devirde veriyor. Yeni eklenen motor temel olarak, sportif Megane GT’de sunulan 202-242(iki farklı güç seviyesi bulunuyor) Hp ve 280 Nm’lik motorun biraz daha güçsüz versiyonu. Megane GT’de sadece çift kavramalı EDC şanzıman ile sunulan motorun güçsüz versiyonu için de manuel seçeneği bulunmayacak. EDC yaş kavrama teknolojisinden faydalanarak, daha stabil ve hızlı vites geçişleri sunuyor.

Performans tarafında ise Megane’ı 0’da 100’e 8.2 saniyede çıkaran motor, ülkemizde sunulan en hızlı seçenek olan 1.6 dCi ünitenin 10 saniyelik hızlanmasının çok üstünde bir rakam sunuyor. Sportif versiyon olan Megane GT’den ise 1.1 saniye daha yavaş. dCi ünitenin manuel şanzımanla sunulduğu detayını söylemeden geçmeyelim. Motor ayrıca ortalama 6 lt/100 km yakıt tüketimi verisi de sunuyor. Fikir vermesi açısından ülkemizdeki tek benzinli seçenek olan 1.2 TCe’nin ortalama fabrika verisi 5,4 lt/100km.

En baştada söylediğimiz gibi Avrupa için satışa sunulan motorun ülkemize gelip gelmeyeceğini henüz bilmiyoruz. “Güçlü” benzinli motor seçenekleri sunan Golf ve Leon gibi rakiplerinin karşısında bu ünite ve GT-Line donanım paketi Megane’ın elini güçlendirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin