“Form follows function”

McLaren, bu zamana kadar ürettikleri trafiğe çıkma izni olan en pist odaklı versiyonunu tanıttı. Adını Brezilyalı efsanevi Formula 1 sürücüsü Ayrton Senna’dan alan model sadece 500 tane üretilecek ve her birinden elde edilen gelirin bir kısmı Senna Vakfı’na bağışlanacak. Fiyatı mı? İngiltere için yaklaşık 1 milyon dolar ve yine her biri şimdiden satıldı bile.

Modelin görünüşüne geçecek olursak, attığım alt başlığı açıklayarak başlamak istiyorum. Türkçe’ye ‘biçim işlevi takip eder’ şeklinde çevrilen söz ağırlıklı olarak 20. yüzyılın modern mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı alanlarında geçerli olmuş bir prensiptir. Bu prensibin en önemli dayanak noktası bir yapının veya cismin şekli sadace onun fonksiyonuna veya amacına göre şekillenmesidir.

Aynı şekilde bu söz otomobil camiasında da genelde pist odaklı otomobillerin görünüşünün, sonuna kadar yere yaklaştırılmış, acayip camber açılarına sahip otomobillerin görünüşünden daha iyi olduğunu söylemek amacıyla da kullanılır. Lafı çok uzattık ama Senna için de bu söz oldukça geçerli gibi gözüküyor. Modelin üzerindeki her bir parça aerodinamik verimliliği arttırıp, otomobilin soğutulması için daha iyi bir hale getirilmiş. Çift difüzöründen, otomobilin altında bulunan hava girişine, öndeki devasa hava girişlerinden, arkadaki aktif kanatçıklar taşıyan dev spoilerına kadar her bir parça rüzgar tünelinde geçirilen saatlerin sonucunda otomobilde kendine yer bulmuş.

Kapılarda yer alan cam bölümler oldukça sıra dışı ve amacını sorgulatırken, gözünüzü hemen devasa carbon-seramic diskler alıyor. Pirelli P Zero Trofeo R lastiklerle sarılmış jantların arkasında bulunan bu disklerin her birinin tam 7 ayda üretildiği söyleniyor. Carbon-fiber’dan oluşturulmuş kabine geçtiğimizde ise bizi minimalist bir tasarım karşılasa da yine pek çok özellik bizi bekliyor. Pist odaklı olmasına rağmen, geri görüş kamerasını kullanabileceğiniz medya ünitesi yerinde dururken, 720S’ten alınmış katlanabilir elektronik kadranlar karşınızda bulunuyor.

Arkanızda oturan canavar

720S’ten alınan 4 litrelik biturbo V8 motor, Senna için tekrar ayarlanmış. 789 Hp güce ve 800 Nm torka ulaşan motor Senna’yı, 720S’ten 79 Hp ve 30 Nm daha güçlü yapıyor. 720S’ten sadece daha güçlü olmayan model aynı zamanda yaklaşık 85 kilogram daha hafif. Sıvılar hariç 1,198 kg ağırlığa sahip olan modelin hafifliğine bir de aerodinamisi eklenince yeni pist rekorları çok da uzak gözükmüyor.

Bunların hepsinin yanında hızlanma değeri gibi verileri merak ediyorsanız henüz açıklanmadığını söylemiz gerek. Ama McLaren’ın bu kadar iddialı olduğu bir modelin kesinlikle çok iyi rakamlara imza atacağını biliyoruz. Ayrıca Ayrton Senna’nın yeğeni Bruno Senna’nın da otomobilin geliştirme sürecinde direkt olarak yer aldığını söylemeden geçmeyelim.

Modelin Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki halk lansmanından sonra, üçüncü çeyrekte üretimine başlanacak. Modeli 2019 yılında 3 koltuklu hypercar “BP23” izleyecek. Senna gibi BP23’lerin de tamamı şimdiden satıldı. Sadece 106 adet üretilmesi planlanan model, Ultimate Serisi’nin P1, P1 GTR ve Senna’dan sonraki dördüncü üyesi olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin