Soğutma sistemi üzerinde çok çalışılıyor gibi

Mazda’nın küçük de olsa sadece rotary motorlar üzerinde çalışan bir ekibi var. Nürburgring’de çekilen son fotoğraflarda ise yıllar önce üretimden kaldırılmış RX-8’i tekrar yollarda görüyoruz. Cayman ile beraber test edildiği söylenen modelin kaputunun altında ne yattığı ve nerde kullanılacağıysa büyük bir soru işareti.

Test aracından gördüğümüz kadarıyla soğutma sistemine büyük zaman harcanıyor. Köşelerdeki hava girişlerinde 2 büyük radyatör gözüküyor. Bunlar motor soğutma sistemi, intercooler veya yağ soğutucusu olabilirler. Ortada ise motorun iki tarafına ayrılan ekstra borular ve bir de yine intercooler benzeri bir parça gözüküyor. Yani ön tamponun arkası tamamen soğutma parçalarıyla doldurulmuş ve boyutları oldukça büyük. Soğutma ihtiyacının büyüklüğünden yola çıkarak performanslı bir şeylerin hazırlandığını söyleyebiliriz.

Mazda, Skyactiv-R dedikleri yeni bir rotary motor üzerinde çalışıyordu. 180 derece döndürülmüş olan bu motorun, öncekilerden farkı egzoz çıkışlarının yukarıda yer alması. Bu da Mazda’nın turboları yukarıya yerleştirmesine imkan veriyor. Kullanılacak olan daha kısa borular sayesinde, turbo gecikmesinin azalmasını sağlanıyor. Hacmin ise 1.6 litre civarına yükselmesi ile beraber 400-450 Hp civarında güç sunan bir motor ile karşılaşmamız oldukça olası.

Asıl soru motoru hangi otomobilde göreceğimiz? Mazda rotary motorları ana güç ünitesi olarak kullanmayacağını, onun yerine elektrikli modellerinin menzilini genişletecek bir jeneratör olarak kullanacağını söylemişti. Ama Cayman ile peş peşe test edilen bu prototip, RX-8 oluşuyla ve yukarıda bahsettiğimiz soğutma sistemi gibi detaylarıyla ‘acaba?’ dedirtmekten geri kalmıyor. Buna bir de 2019 yılının rotary motorların 60. ve Mazda’nın ilk rotary motorlu modelinin 50. yılı oluşu eklenince özel bir modelle karşılaşma ihtimalimiz artıyor. Emisyon standartlarını aşabilmek için neler yapacaklar bilinmez ama elektrik destekli bir rotary ile karşılaşabiliriz.

RX-9 üstüne düşünenlerin ise biraz beklemesi gerekiyor. Mazda’nın şimdilik yeni bir spor araba için bütçesi yok. Yani en azından 2020’den önce RX-9’u göremeyeceğiz. Ama üretimine son verdikleri RX-8 başlangıç için güzel ve ekonomik bir nokta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin