Çek markanın SUV üçlüsünde yenilenme operasyonu tamamlandı.

Kısa süre önce D segmenti SUV modeli Kodiaq’ı makyajlayan Skoda, şimdi de C-SUV modeli Karoq’u estetik operasyonuna tabi tuttu. Tanıtıldığı günden bu yana 500 binden fazla satan Karoq’un dizaynı ciddi değişimler görmese de Çek mühendisler aerodinamik yapıda ve teknoloji kanadında iyileştirmeler yapmış.

Önden baktığımızda iki parçalı far düzeninin korunduğunu görüyoruz fakat biraz dikkat edildiğinde gündüz sürüş LED’lerinin artık iki parçalı olduğu fark ediliyor. Standart olarak LED, ekstra ücret karşılığında matrix LED gelen farlar ise daha ince görünecek şekilde güncellenmiş.

Yandan baktığımızda jant ve gövde rengi haricinde herhangi bir farklılık göstermeyen 2022 Karoq’un arka dizaynı da tıpkı önü gibi hafif şekilde makyajlanmış. Stop lambalarının grafiklerini güncelleyen Skoda ekibi, ön ve arka tamponlarda ise hava akışını rahatlatan bir tasarım seçmiş.

Aero konusundaki çalışmalar tamponlarla ve ön bölümdeki hava bıçaklarıyla da sınırlı değil. Hava akışı optimize edilmiş jantların da yardımıyla Karoq’un hava sürtünme katsayısı, %9 iyileştirilerek 0,30’a çekilmiş.

Kabine göz attığımızda ise makyajlı Kodiaq’ın kopyası bir düzen ile karşılaşıyoruz. Giriş seviyesinde 8, üst paketlerde ise 10,25 inçe kadar çıkan boyutlara sahip dijital gösterge paneli tüm yelpazede standart sunulurken (Avrupa’da) multimedya ekranı opsiyonel olarak 9,2″ boyutunda alınabiliyor.

Kaput altına baktığımızda ise 3 benzinli 2 de dizel seçenek görüyoruz. Sonunda Evo takısı içeren, yani en güncel emisyon normlarına göre güncellenmiş olan bu motorlardan muhtemelen yalnızca 1.5 TSI’ı Türkiye’de göreceğiz. Giriş seviyesinde yer alan 100 bg güç, 200 Nm tork üreten 1.0 TSI sadece 6 ileri manuel şanzıman ile alınabilirken 150 bg’lik 1.5 TSI’da isteğe göre 6 ileri manuel ya da 7 ileri DSG seçilebilecek – ki ülkemizde tek şanzıman seçeneği %100 DSG olacaktır.

Üst versiyonlarda ise 190 bg’lik 2.0 TSI ve 150 bg’lik 2.0 TDI Evo motor yer alacak. Dizel motorun 116 bg’lik giriş seçeneği de sunuluyor ancak bu vergilerle kendisini Türkiye’de görmeyi beklemiyoruz – hele de 116 bg ve manuel olarak…

Skoda, yeni Karoq’un Avrupa satışlarını 2022’nin ilk aylarında başlatmayı planlıyor. Muhtemelen Türkiye pazarı da çok vakit kaybetmeden yenilenen C-SUV modeline kavuşacaktır. Şu anda Skoda Karoq, Premium ve Prestige paketlerine sahip 1.5 TSI motor ile satılıyor ve bu versiyonların liste fiyatı sırasıyla 643.900 TL ve 713.400 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin