Jaguar F-Type’ın 1950’lerde ki efsanevi aracı XK120 (NUB 120) RAC ve TULIP etaplarını tamamlayarak  taçlandırdı.

Her iki koşulları alt eden F-type’lar,  Jaguar‘ın 300PS 2.0 litrelik Ingenium dört silindirli benzinli motoru tarafından desteklenmektedir. Jaguar tasarım ve mühendislik tarafında ki modifikasyonlarla her iki otomobilde FIA spesifikasyonuna bağlı olarak, kapsamlı bir şekilde yükseltilmiş frenler ve süspansiyonun yanı sıra, bir koruyucu rollcage, özel yarış koltukları ve yangın söndürücü kiti ile tipik bir rally aracı olduğu ifade edilmektedir.

XK120’yi biraz inceleyecek olursak, sıradışı anların bir numaralı partneri Jaguar, kullanıcılarına uzun yol sürüşlerinde de, güçlü bir performans sağlayacak ilk sportif otomobilini üretmeye karar verdi. Klasik tasarımına eklediği ikinci bir koltuk ve spor detaylar ile farklılaşan Jaguar XK120, böylece ilk olarak 1948 Londra Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarıldı. Fuarda yer verilen bu araç, üretilen ilk prototipti. Başta bu modelden yalnızca 200 adet üretilmesi planlansa da kısa sürede büyük bir sansasyon yaratması üzerine seri üretime geçildi. XK120’nin yarattığı talep, onun sonraki dönemde farklı versiyonlarının tasarlanmasını da neredeyse zorunlu hale getirecekti.

İşte bu concept araçların neler yapabileceğini görmek ve etkinlikte yer alarak gövde gösterisi yapmak için, South Wales’deki Walters Arena’da sahneye çıktı.

Siyah parlak 20-inc jantları, damalı kaplamasıyla dikkatleri üzerine çeken otomobil, içerisinde ise lüks Ebony Windsor deri iç kabartmalı damalı bayrak koltuk başlıkları ve  fırçalı alüminyum orta konsol ile performans koltukları bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin