Ford, ülkemizde yakın zamanda hatırlayacağınız Kuga olsun, EcoSport olsun, bir çok compact SUV aracıyla ve özellikle motor seçenekleriyle, ülkemizde hatırı sayılır bir beğeniye kavuşmuştu.

2015-2017 arasında Çin’de SUV pazarının daralan ekonomiye rağmen %102 artması, markaların bölgesel satış stratejilerini tekrar gözden geçirmelerine neden olacak ki, Ford markası Territory ile Çin pazarına giriş yapmayı hedefliyor. Ford Motor Asya Pasifik başkanı ve Ceo’su Peter Fleet ” Çin müşterilerini dinleyerek istedikleri stil, konfor, eğlence sistemi seçeneklerini belirleyerek, tamamıyla müşterinin taleplerine odaklı ” araçların oluşturulduğunu belirtmekteler.

En çarpıcı detaylardan birisi ise, Mercedes Yeni A serisi ile gelen araç içi yapay zeka sistemi, bu araçta da yer alıyor olması. Sistem burada ( talk me / konuş benimle ) olarak geçmekte ve kabinin çok sıcak olduğu belirtirseniz, araç kabin sıcaklığını düşürmek için klima sistemini aktif hale getiriyor. Ayrıca araçta yer alan gömülü sim card aracılığıyla, uzaktan kapıları açma, park etme gibi detaylarında müşterilere sunuluyor olması, teknolojinin otomotiv sektörüne ne denli hızlı yansıdığının kanıtı gibi diyebiliriz. Ancak ne var ki, kabin içerisine bakıldığında, nasıl bir stok üretim sayısı var ise, hala o direksiyonun karşımıza geliyor olması ne yalan söylemeli, açıkçası biraz beni üzdü.

JMC’nin  (Jiangling Motors Corp) başkanı Qiu Tiangao, “İki global şirket işbirliği yaparken, daha fazla Çinli tüketicinin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için piyasaya Ford Territory gibi heyecan verici yeni bir ürün getirmenin mümkün olabileceğinin ” altını çiziyor.

Avustralya’nın Nanjing kentinden, batının kavurucu çöllerine kadar bir çok çevresel ortamda sıkı testlerden geçirildiği belirtilen aracın, dinamiklerini ve dayanıklığının ciddi anlamda en üst düzeyde olduğu, ayrıca yetkililer tarafından iletilen diğer bir detay olduğunu belirtelim. Türkiye’ye şuan için gelmesi ne yazık ki planlanmıyor. Kuga’nın muhtemelen teknoloji yenilenerek, bu tip bir kasayla önümüzdeki dönem karşımıza çıkmasını beklemek, çok daha doğru olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin