Uzak doğulu markalardan bu kez Avrupa operasyonlarını sona erdiren marka ise Infiniti oldu. Peki Türkiye’de ki durum?

Mercedes ile aynı platformu taşıyan Infiniti Q30 ve QX30, bilindiği üzere  İngiltere’deki Nissan’ın Sunderland fabrikasında üretilmekteydi. Nitekim Infiniti markasının Nissan‘ın Lux marka kolu olduğunu hatırlatmakta fayda var.

ABD Çin arasındaki sorun, İngiltere’nin Brexit konusundan dolayı bir çok marka gibi Infiniti’de etkilenmiş durumda. Batı Avrupa pazarından 2020’ye kadar çekileceğini belirten marka, ayrıca İngiltere’de ki Q30/QX30 üretimlerine de son vereceğini duyurdu. Satış sonrası hizmetlerin hiç bir şekilde aksamayacağını ve azami oranda personel bulunduracaklarını belirten marka, yeni gelişmeler ile birlikte elektrikli otomobil ayağında çalışmalarda bulunacaklarını belirtmiştir.

Batı Avrupa operasyonunu Kuzey Amerika ve Çin’e kaydıracağını belirten marka, özellikle Kuzey Amerika bölgesinde pazarın fazlasıyla geniş olduğu ve satış rakamlarının Avrupa pazarına oranla daha hareketli olması nedeniyle Kuzey Amerika’yı tercih ettiklerini belirtmekteler.

2017 yılında sadece Avrupa’da 12.571 olan satış rakamının, geçtiğimiz sene itibarıyla 6250 adet olarak gerçekleşerek yarı yarıya düşmesi, tüm bunları açıklar nitelikte gibi gözüküyor. Türkiye’de ise İngiltere’de üretimin sonlanması kısa vadede sorun yaratmayacaktır. Ancak 2020 itibarıyla markanın Çin ve Kuzey Amerika’ya çekilmesi ile birlikte, en azından her modelini Türkiye’de göremeyeceğimiz gibi bir durum söz konusu elbette olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin