Otomobil üreticiler bazen çok anlamsız özelliklerle gelseler de, bu seferkini paylaşmaktan oldukça mutluyuz.

Hyundai, ‘Rear Occupant Alert’ adını verdiği sistemle otomobili park ettikten sonra arka koltukta kimsenin unutulmamasını hedefliyor. Kimse derken, bebek ve çocukları kastediyoruz.

Sistem oldukça basit. Arka tarafa yerleştirilen ultrasonik sensör hareketi gözlemliyor. Sensör otomobil kilitlendiğinde aktive oluyor ve hareket algılandığında korna çalacak ve ışıklar yanıp sönecek. Sistem ayrıca Hyundai’nin Blue Link sistemine bağlı ve sürücünün telefonuna bildirim gönderebiliyor. Sistem temel olarak bir alarm gibi çalışıyor.

Ek olarak, motor kapatıldığında ve kapılar açıldığında kadranda bildirim çıkıyor ve sürücüye arka koltuğu kontrol etmesini hatırlatıyor. Benzer pasif sistemleri bir kaç farklı firma da sunuyor.

İnsanların çocuklarını arka koltukta nasıl unutabildiğiyle ilgili yorum yapmayacağız. Bir çoğumuzun nasıl olduğunu düşünemediği veya hayal edemediği şeyler olabiliyor. Hyundai’ye göre 2017 yılında 38 çocuk arabada unutulduktan sonra sıcak nedeniyle yaşamlarını kaybettiler. 38 yaşamı kurtarabilme ihtimali, böyle basit bir sistemin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Hyundai sistemin 2019’dan itibaren üretilen otomobillerde yer alacağını söylüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin