Porsche’nin tamamen elektrikli, Tesla Model S rakibi 3 yıldan kısa bir süre içinde satışa çıkacak. Fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla ise takvime uyulacak gibi gözüküyor.

Porsche Mission E’yi konsept modelden sonra ilk kez görüyoruz. Modelin gövdesi üretime oldukça hazır gibi gözüküyor ve konsept modelden çok uzaklaşılmadan hazırlanmış.

Porsche’nin Weissach’taki geliştirme merkezinde görüntülenen Mission E’de egzoz çıkışları gözükse de bunlar modelin kimliğini gizlemek için yerleştirilmiş sahte çıkışlar. Model S rakibi olarak hazırlanan model, Volkswagen Grubu’nun yeni 3 farklı elektrikli platformlarından biri olan ‘J1’ üzerinde hazırlanıyor.

J1 platformu Audi’nin, E-Tron quattro SUV için kullandığı C-BEV platformundan oldukça farklı. Ama farklı platformlar olmalarına rağmen, benzer lithium-ion batarya paketlerini kullanacaklar.

Mission E’nin bataryaları modele 530 km’nin üstünde menzil sunuyor. 2 elektrik motoru beraber 590 Hp güce sahip ve modeli 0’dan 100 km/s hıza 3.5 saniyede taşıyabiliyor.

Detaylar hala oldukça gizli olsa da Porsche, Japon elektronik firması Hitachi ile Mission E’nin bataryalarını 15 dakikada %80 şarja taşıyabilecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Yönetim kurulu üyesi Oliver Blume, Mission E’nin 4. seviye otonom sürüş(hemen hemen her ortamda sürücünün dikkatine ihtiyaç duymayan otonom sürüş sistemi) sistemine sahip olacağını ama uzun mesafeli yolculuklar yapmayacağını söyledi. “Sıkışık trafik gibi şartlarda gazete okuyabileceksiniz ama bizim müşterilerimiz otomobil kullanmaktan zevk alıyorlar ve bu durum böyle kalacak.” dedi.

Ek olarak Blume, Porsche’nin Tesla Model S’te olduğu gibi uzaktan güncellemeler sunabileceği bir sistem üzerinde çalıştığını da söyledi. Blume ayrıca Mission E’nin farklı performans seviyelerinde stratejik olarak 718,911,Panamera gibi farklı modellere ayrılabileceğini de söyledi.

Kaynak: AutoCar.Com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin