New York Otomobil Fuarı’nın en merak edilen aracı Hyundai Venue tanıtıldı. Kona ile aynı sınıfta yer alan araç, tasarımıyla da oldukça ilgi çekici.

İlgi çekici olduğunu sadece biz değil, tüm yurt dışı basında doğruluyor. Hyundai Kona evet tasarım anlamında oldukça farklı ve güzel. Ancak marka Venue modelinde, B sınıf Crossover sınıfında artık daha oturaklı ve rüşdünü ispat etmiş gibi gözüküyor. Geniş ön ızgara ve aydınlatma grubuyla Santa Fe’ye gönderme yapıyor olsa da, biraz T-Roc’ta ezgileri de yok dersek yanlış olur. Elbette bu durumun yoruma açık olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bombeli arka bagaj kapağı neticesinde Hyundai alışılagelmiş marka tasarımın dışına çıkarak, farklı heyecanlar denediği net. Fena gözükmüyor ama gözünüzün alışması elbette gerekecektir. Zira bombeli yapı biraz Volvo XC40’ı andırsa da tabi bunun yine göreceli bir durum olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hikaye kısmı geçip araca gelecek olursak, öncelikle boyutlar anlamında resmi açıklanan bir detay henüz mevcut değil. Hyundai Kona ile aynı platformu ve segmenti paylaşan aracın, Kona’dan boyutlar anlamında bir tık daha düşük olabileceği belirtiliyor. Standart 15inç jantlarla gelen aracın, ek ücret karşılığında 17inç boyutlarındaki jant seçeneğine de yer alıyor olacak. Yükleme kapasitesi tarafında ise yine resmi olmayan kaynaklardan elde ettiğimiz detaylara göre, 350 litrelik bir yükleme kapasitesinin yer aldığı belirtilmekte.

Kabin içerisinde tanıdığımız Hyundai direksiyonu bizi karşılarken, 8inç boyutlarındaki yeni multimedya ekranı diğer tüm Hyundai modellerinde yer alan ekrandan çok ama çok iyi gözüktüğü konusunda sanırım herkes hem fikir olacaktır.

Kaputunun altında ise yeni bir üniteye verilmeyeceğini düşündüğümüz Hyundai Venue’de, yine 1.0 ve 1.6 litrelik T-GDI Hyundai ünitelerine yer verileceğini düşünüyoruz. Dizel cephesinde ise, Kona’yı es geçmeyen marka, Venue modelinde es geçer mi bilinmez. Ancak gelişen mild-hybrid teknolojileri neticesinde bir hybrid modelininde yer alacağına kesin gözüyle bakmak yanlış olmayacaktır. Ülkemiz pazarına henüz ne zaman giriş yapacağı belli olmasa da, Hyundai Kona’dan hatırlayacağımız üzere çok uzun vadeli bir bekleyiş olmayacaktır. Hyundai Kona’nın giriş seviyesi modelinin 115.000TL’den başladığı ülkemiz pazarına Hyundai Venue’nün fiyatlandırması da sınıfındaki diğer markaların kabusu olacağını şimdiden ön görmek mümkün.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin