19 Nisan’da kapılarını açan New York Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Mercedes GLS sınıfının en dikkat çekici SUV aracı olmaya aday.

New York Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Mercedes yeni GLS, tasarımı ve teknolojileri ile birlikte dikkatleri üzerine çekmeyi fazlasıyla başaracak gibi gözüküyor. Tasarım anlamıyla bildiğimiz Mercedes çizgileri ve gölge oyunları var. 5.2 metre boyu. 1.9 metreden biraz fazla olan genişliğine ek olarak 3.1 metrelik aks mesafesi muhtemelen araç içinde nasıl bir yaşam alanı sunduğunu, sizlerin akıllarında da bir fikir yaratmıştır.

Nitekim resmi olmayan kaynaklar bu boyutlar neticesinde arka yolu koltuklarında ekstradan 8.5cm lik bir ekstra diz mesafesi alanına yer verildiği yönünde. Kabin içerisine geçildiğinde ise, yeni nesi GL serisinde yer alan kokpit tasarımı, GLS serisinde de karşımıza gelmekte. Ancak model isminden de anlaşılacağı üzere bu araç sınıfının en üstü noktasında konumlanan bir model. Sedan S serisinin SUV karşılığı olarak basit bir tabirde de bulunulabilir. O nedenle sizlerinde görüntülerde dikkat edeceğiniz üzere, bardaklık alanlarına kadar şerit aydınlatmalara yer verilmiş. Açıkçası fazla ışıl ışıl gözüküyor ve elbette bunun şiddet seviyesi ayarlanabiliyor olsa da, yinede renkler ve zevkler tartışılmaz.

MBUX sistemi yine yanı şekilde bu araçta da geldiğini ifade etmemiz yeterli olacaktır. Tüm koltuklar yatırıldığında 2400 litreye ulaşan yükleme kapasitesi hakkında çok söylenebilecek bir durum yok. En arkada ikinci sırada yer alan yolcu koltukları, diğer tüm 7 koltuk seçenekli araçlarda ne denli küçük ve bir nevi çocuk yolcular için oluşturulmuş olduğunu hatırlarsınız. İşte marka burada farklılığını konuşturarak 1.94 metre uzunluğundaki bir insanın çok rahat bir şekilde seyahat edebileceği iddia ediyor.

Ünite seçenekleri tarafında ise, bu heybette bir aracı yerinden kaldırmak elbette kolay olmayacaktır. O nedenle 48V mild-hybrid teknolojisi kombinasyonu ile 8 silindire sahip 489hp 700nm tork güç üreten benzinli bir ünite yer alacak olup, pazarlara göre elbette değişkenlik göstereceğini de hatırlatmış olalım.

Yakıt tüketimi konusunda bir detay yer almıyor olsa da, 0.32cd’lik sürtünme kat sayısı hiçte azımsanacak bir rakam değil. Mild-Hybrid’e o nedenle biraz fazla iş düşecek gibi gözüküyor. Ülkemize gelir mi bilinmez. Ancak gelmesi durumunda bol sıfırlı milyonları konuşmak hayal olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin