Hyundai Genesis New York Otomobil Fuarı’nda elektrikli üniteye sahip kompakt otomobil seçenekleri arasında en dikkat çekici olanı.

Hyundai için özellikle New York Otomobil Fuarı’nın yeri oldukça ayrı. Çünkü Hyundai’nin ilk ve tek lüks markası olan Genesis, ilk olarak 12 sene önce 2007 yılında New York Otomobil Fuarı’nda konsept olarak görücüye çıkmış ve bir sene sonra 2008’de seri üretime geçmişti.

Bilinen Kore tasarımlarından öte, oldukça spor görünümlü keskin hatlara sahip G80 gibi modellere ev sahipliği yapan marka, 12 sene sonra yine New York’ta bu kez meraklılarının karşısına sıra dışı bir tasarımla çıktı. Mint konsept olarak adlandırdığı aracı görüntülerden de anlaşılacağı üzere, markanın şimdiye kadar ki tasarım çizgisinden oldukça farklı radikal denemelere gittiğini net bir şekilde görebilmekteyiz. Marka tarafı aracın genel tasarımını ise oldukça farklı yorumluyor. Şehrin zorluklarına karışı duruşunun, tasarım detaylarına aktarılması olarak yorumlayan Genesis yetkilileri, iki kişilik aracın her noktası için ayrı ayrı düşünülerek tasarlandıklarını belirtiyorlar.

Kapıların yukarı doğru açılması, kabin içerisinin geniş olmasına karşılık sadece iki koltuğun yer alması ve sonucunda maksimum geniş alan elde edilmesi ile mark Mint ismini verdiği konsept aracını oluşturmuş durumda.

Tamamıyla elektrikli üniteye sahip olan aracın bataryaları elbette aracın tabanına konumlandırılmış durumda. G-Matrix ismini verdiği teknoloji ile tabana yayılan bataryaların çevrelerine konumlandırılan soğutucularla, bataryaların sıcaklığının kontrol edilmesi hedeflenmiş durumda. Almanya’daki Genesis Global Advanced Design, ABD’deki Genesis Design Team ve Güney Kore’deki Namyang Design Center liderliğindeki dünyadaki Genesis tasarım stüdyoları arasındaki bütünsel bir işbirliğini temsil eden modelin, tam şarj ile ortalama 270 kilometre gidebileceği ön görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin