B-Segmeti’nin en güvenlileri arasında

Kona, Hyundai’nin oldukça hareketli olan kompakt crossover segmentindeki yeni temsilcisi. Model henüz ülkemizde satışa girmedi ama girdiğinde, segmentteki ilgi çekici seçeneklerden biri olacak gibi gözüküyor. Euro NCAP tarafından yapılan çarpışma testlerinden en yüksek derece olan 5 yıldızla ayrılan Kona, güvenlik konusunda ne kadar iddialı olduğunu göstermiş oldu.

Çarpışma testlerini yakından takip eden okuyucularımız Euro NCAP’in artık sadece çarpışma testleri üzerinden puan vermediğini biliyordur. Euro NCAP ve IIHS artık otomobilleri değerlendirirken sundukları aktif ve pasif güvenlik sistemlerini de test ediyorlar. Yani sağlam bir gövdeye sahip olmak artık bu testlerden yüksek puanla ayrılmanız için yeterli olmuyor.

Bu segmentten de başarılı bir notla ayrılan Hyundai Kona, bu başarısını Hyundai’nin SmartSense sistemine borçlu. Bu sistem; şeritte kalma yardımcısı, ön çarpışma önleme sistemi ve bunlara ek uzun far asistanı, yorgunluk tespit sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve arka çapraz trafik uyarısı gibi aktif güvenlik ekipmanlarını sunuyor. Segmenti göz önüne alındığında oldukça iyi olan bu güvenlik ekipmanları Hyundai Kona’nın sürekli arkanızı kollamasına imkan sağlıyor.

Test sonuçlarını Euro NCAP üzerinden incelemek isterseniz tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin