Bmw M departmanı her zamanki gibi kendinden söz ettirecek şekilde iyi bir iş çıkarmış gibi gözüküyor. Devasa üniteleriyle yeni M8 gün yüzüne çıktı!

Performans otomobilleri arasında ilk üç içerisinde rahatlıkla yer bulan Bmw M serisi, yeni M8 Coupe ve M8 Cabrio ile tasarımından öte, performanslarıyla da göz dolduruyor. Ancak diğer M serilerinden ayıran bir detay var ki, oda aracın soğutma sistemi.

Yeni M şasi üzerine geliştirilen araçta yer alan devasa üniteyi soğutmak ve aynı zamanda minimum aşınma ile motor yağ dengesi koruyabilmek adına farklı yollar izlenmiş gibi gözüküyor. üniteyi çevreleyen iki adet su soğutma devresine ek olarak, motor yağı soğutucusu ve şanzıman yağı soğutucusuna sahiptir. Ayrıca özel olarak geliştirilen karter sistemi sayesinde, yanal ivmelerden oluşabilecek kayıpları önlemek adına özel bir depolama haznesi ile motor içerisindeki yağlanma, her daim sorunsuz bir şekilde devam edebileceği şekilde ayarlandığı ifade edilmektedir.

Tasarım anlamında bildiğim BMW M serisini direkt olarak göze çarpsa da, elbette genişleyen ikonik böbrek yapısı asla gözden kaçacak gibi değil. Kaputunun altında yer alan ünite M8 Coupe için konuşacak olursak, 4.4 litrelik 600hp ve 750nm tork güç üretiyor. 0-100 km/s sürate ise 3.2 saniyede ulaşan aracın cabrio versiyonu ise 3.3 saniyede ulaşabildiği ifade edilmekte. Cabrio tarafına tekrar dönecek olursak, 8 silindire sahip ünite bu kez 625hp güç üretiyor olacak. Her ikisinde M8 için geliştirilen Drivelogic 8 ileri steptronic şanzıman kombinasyonu yer alıyor olacak.

Özel olarak geliştirilen M fren sistemine ek olarak, M karbon seramik fren disklerine de ek ücret karşılığında sahip olunabilecek. Amerika fiyatının 140.000$ – 150.000$ bandında olması beklenen araçların. Türkiye tarafındaki akıbeti ise kısa vadede netleşecek gibi gözükmüyor ne yazık ki

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin