Geçtiğimiz sene ülkemize giriş yapan Hyundai Kona, yeni hybrid kombinasyonu ile düşük akaryakıt tüketimini sağlayacak mı?

Geçtiğimiz sene 177hp güç üreten benzinli ünite ile ülkemize giriş yapan Hyundai Kona, geçtiğimiz Mayıs ayında ise Dizel ünite kombinasyonu ile karşımıza gelmişti. 1.6 T-GDI üniteye ek olarak eşlik edecek olan elektrik ünite kombinasyonu ile Hyundai Kona Hybrid tanıtımı nihayet gerçekleşti.

Tasarım anlamında hiç bir değişikliğe yer verilmeyen araçta, tek göze çarpan detay sol çamurluk üzerinde ve bagaj kapağında yer alan “Hybrid” yazısı oluyor. kabin içerisinde de hybrid elektrik atmosferini yükselten mavi tonlara ağırlıklı dijital ekranlarda yer verilirken, elbette asıl yenilik kaputunun altında gizlenmiş durumda.

4 silindire sahip 1.6 litrelik benzinli ünite 105hp 147nm tork güç üretirken, elektrik ünite ise 43hp 170nm tork güç desteği sağlar. Yakıt tüketimi tarafında net bir bilgi sunulmasa da, akü yeterince şarj edilmişse, IONIQ Hybrid yakıt tüketimini en aza indirmek için yokuş aşağı sürmeden önce elektrik motorunun güç kullanım seviyesini yükseltir. Elektrik gücü daha sonra rejeneratif frenleme ile yokuş aşağı yolda geri kazanılmasına olanak sağlar.

6 ileri çift kavramalı otomatik vitese sahip olacak aracın, 177hp güç üreten ünitede yer alan 4 çekiş sisteminden ziyade, önden çekiş olması yukarıdaki değerler neticesinde kaçınılmaz gerçek gibi gözüküyor.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

Hyundai Kona Test Sürüşü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin