Geçtiğimiz sene Mayıs ayında lansmanı yapılan Hyundai Kona, bu sefer 1.6 Dizel Otomatik kombinasyonu ile artık Türkiye Yollarında.

Mayıs 2018 tarihinde lansman kapsamında Hyundai Kona test sürüşü sonrası izlenimler Carviser Youtube kanalında paylaşılmıştı. 291.000 izleyenlerden biri değilseniz yada tekrar izlemek isterseniz,

12 Nisan Cuma günü gerçekleşen mini bir lansman sonrası Hyundai Kona 1.6 Dizel Otomatik kombinasyonu artık resmen Türkiye’de yetkili satıcılarda yerini aldı. Tasarım veya mimaride hiç bir değişiklik olmadığı için, değişimin sadece kaputun altında ve tüm bunların sonunda cebinizde kalan parada olduğunu söyleyebiliriz. Motor ve fiyat detaylarına geçmeden önce, değinmek istediğimiz başka bir konu var.

Hyundai Kona Hybrid

Evet aslında ilk olarak bizler Hybrid’in geleceğini düşünmüştük. Ancak Dünya’nın yarısı içten yanmalı motorları terk ederken, Hybrid konusunu pas geçip, dizel bir üniteyle markanın karşımıza çıkması elbette süpriz oldu. Marka Hybrid konusunda ise, Türkiye ayağında biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu belirtiyor olsa da, bugün sadece Youtube’a bile bakıldığında, yurt dışında çok sayıda Kona Hybrid örnekleriyle karşılaşılması mümkün.

Mevzu bahis Hyundai Kona’ya gelecek olursak, 1.6 litrelik dizel ünite 136hp 320nm tork güç üretiyor. Özellikle benzinli ünitede düşük viteslerde yaşanan tork problemi, 320nm tork ile dizel cephesinde çözülecek gibi. Fabrika verileri 0-100 hızlanması için 9.8 saniye verirken, 7 ileri DCT şanzıman kombinasyonu ile karma yakıt tüketimi ise 4.4 litre olarak belirtilmekte. Elbette İstanbul gibi büyük yerlerde, 6.5 litreleri görmek hayal olmayacaktır.

Fiyat konusuna gelecek olursak, B sınıfı bir Crossover araca göre fazlasıyla iddialı. Yakın zamanda ithal edilmeye başlanan VW T-Roc dizel otomatik cephesinde nispeten bir tık önde yer alıyormuş gibi dursa da, 200.000 TL’yi aşan fiyat bandı ve sınıfındaki diğer otomobillerinde dizel otomatik kombinasyona kavuşması, elbette işin rengini değiştirmiş durumda.

15.04.2019 itibarıyla Hyundai Kona Fiyatları ise;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin