Volvo, Lotus ve London Taxi’den sonra Daimler grubu…

Daimler Grubu bilmeyenler için, Mercedes-Benz ve Smart’ın içinde bulunduğu ana grup. Çinli otomobil üreticisi Geely, yapacağı yatırım ile Daimler hisselerinin yaklaşık %5’lik kısmına sahip olacak. Bu pay oldukça küçük gözükebilir ama 4.7 milyar dolarlık bu hisse Geely’i grubun en büyük üçüncü hissedarı yapacak.

Geely’nin Daimler’den hisse almayı denediği bu girişimi ise ilk değil. Global Times of China’ya göre geçtiğimiz ay Geely, Daimler Grubu’na hisseleri direk olarak satın almak istediği yönünde bir teklif ile gitmiş. Ancak grup Geely’i geri çevirerek satın almayı borsa üzerinden açık bir şekide yapmasını istemiş. Ve sonuç olarak Geely satın almayı açık pazar üzerinden gerçekleştiriyor.

Geely’nin ismini son zamanlarda yaptığı yatırımlar ile bolca duyuyoruz. Oldukça hızlı büyüyen firma 2010 yılında 1.8 milyar dolara Volvo’yu, bu yıl ise 65 milyon dolara Lotus hisselerini aldı. Ayrıca uçan otomobil Terrafugia’yı da satın alan Geely’nin büyüme temposu takdire şayan.

Bu yatırımlar Geely’e ne sağlıyor ya da %5 pay ile ne yapabilir ki diye düşünebilirsiniz. Firma satın aldığı firmaların yönetimine keskin bir şekilde oturmak yerine onların teknolojilerinden ve alt yapısından faydalanmayı tercih ediyor. Volvo’yu satın aldıktan sonra Çin pazarında premium segmentte yer alacak Lynk & Co markasını tanıtan Geely’nin Lotus için de benzer bir harekette bulunması bekleniyor.

Diğer taraftan %5’lik hisse Geely’e Daimler Grubu’nun kapılarını ardına kadar açmayacaktır. Ama yapılacak olan yatırımlarda Geely’e büyük bir artı sağlayacaktır. Örneğin Alman grubun elektrik ve bataryalar üzerine yapacağı büyük yatırımlardan Geely oldukça karlı çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin