Porsche Panamera spor iki modelle karşımıza artık geliyor olacak. Rüya otomobillerden biri GTS, bir diğeri ise GTS Sport Turismo olacak.

Adaptif hava süspansiyonları ile birlikte “ki Porsche burada three chamber air suspension olarak tanımlıyor”  daha dinamik bir şasenin buluşması sonucunda bu performans paketlerinin yer alacağını belirtiyorlar. Tasarım anlamında kelimelerin kifayetsiz kaldığı bu otomobilin kaputunun altına baktığımızda, her iki GTS modelinde de 4.0 litrelik Biturbo V8 bir bir ünite yer alacak. Bu ünite 460hp 620nm tork güç üretiyor olacak ve tüm bunların neticesinde gücünü 4 çeker olarak zemine aktaran bu aslan, yattığı yerden 100kms hıza 4.1 saniye gibi olağan üstü bir değerle ulaşıyor olacak. 620nm tork değerinide düşünecek olursak, ortalama bu 4 saniye nefesinizi tutmanız anlamına gelecek.

Nitekim maksimum hızın 290km/s olduğunu düşünürsek, en geç 12 saniyede son sürate ulaşmış olacaksınız. Bir önceki modele nazaran Biturbo’nun 20hp 100nm tork değerlerininde kıymeti sanırım yatsınmamalı. 8 ileri çift kavramalı PDK şanzıman, önceden kilitlenmiş oranları ile 12 saniyede tüm bu olup bitenlere yetişebilmek için nasıl bir yağlanma gerçekleştiriyor, insanı diğer bir hayran bırakan detay aslında. Yakıt tüketim tarafında ise ortalama her iki araç içinde 10.3 litre olarak belirtiliyor. GTS’in GTS Sport Turismo ile ayıran bu arada en büyük detay ise Alcantra kaplamalar başta olmak üzere, Turismo kasada yer alan siyah kaplama ve geniş gövde kitleri. O nedenle motor yada şanzıman tarafında, hatta 0-100 tarafında dolayısıyla bir değişim göstermemekte.

Öncesinde Porsche modelleri daha spor görünümlü ve daha pist aracı gibi dururken, yeni GTS araçlar ile birlikte geniş açılan bagaj kapağı, yükleme eşiğinin yüksek olması, arka koltukların daha geniş olması gibi detaylar, aracın artık daha şehirci ve hayatın içinde olmaya çalıştığının birer göstergesi diyebiliriz. Fiyat konusunda Almanya’da 140.000 Euro dolaylarında olduğunu düşünecek olursak, ortalama 7 TL ile masaya yatırdığınızda, 980.000 TL ham fiyat elde ediyorsunuz. Sonuç olarak ortalama Türkiye maliyeti için 2.5 kat rayiç biçildiğinde, 2.5 milyon tl gibi bir rakama ulaşıyoruz. Olsun araç yine de 70 kuruş yakıyor yaklaşık diyerek, güzelim vergi sistemine göndermemize de yapmazsak ayıp olur. (İnanılır gibi değil!)

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin