Tüm yelpaze aynı anda tazelendi.

Ford’un özellikle Avrupa pazarlarında güçlü satışlar yakalayan B segmenti hatchback modeli Fiesta, piyasada geçirdiği 4 yılı aşkın sürenin ardından makyajlandı.

20 Eylül 2017’de yayınladığımız Fiesta incelememizde olduğu gibi tasarımla başlayalım. Genel forma dokunmayan Ford dizayn ekibi kaput çizgilerini elden geçirerek aracın burnuna daha yüksek bir hava vermiş. Ayrıca ön ızgarayı büyüten Ford, logoyu da kaput üzerinden bu parçanın içine almış. Far grubunda standart olarak LED, üst paketlerde ise matrix LED elemanlara yer veren Ford, tampon dizaynını da daha sportif olacak şekilde güncellemiş.

Her ne kadar Ford tarafından yayınlanmasa da ülkemizde satılan Trend ve Titanium paketleri ST-Line paketi gibi daha büyük ızgaraya kavuşsa da bu modellerde yatay krom çıtalara yer veriliyor. Tabii sis farı dizaynı ve ön tampon da ST-Line’dan farklı olacak.

Yedi yeni jant tasarımına kavuşan makyajlı Fiesta ailesi şu anda sınıfında üç kapı seçeneği de sunan tek süpermini modeli olarak da öne çıkıyor ancak bu versiyon Türkiye’de -ST modeli haricinde- görülmeyecek.

 

Arkada ise stop lambalarının karartılması haricinde göze çarpan bir yenilik yok. Standart olarak halojen gelen bu aydınlatma grubu opsiyonel olarak LED de alınabiliyor.

Kabinde ise genel düzene dokunmayan Ford, modern çağı yakalamak adına Puma modelinden tanıdığımız dijital gösterge paneline yer vermiş. Boyutu 12,3″ olan bu ekranın en dikkat çekici özelliklerinden birisi, geri görüş kamerasının görüntüsünü doğrudan sürücünün önüne yansıtabilmek.

Son olarak motor seçeneklerine bir göz atalım. Ford, makyajlı Fiesta’yı 1.0 litrelik EcoBoost motorun 100, 125 ve 155 bg’lik versiyonlarıyla satacak. 48 Volt hafif hibrit desteğine sahip olan bu ünitelerde 6 ileri manuel ve 7 ileri PowerShift çift kavrama olmak üzere iki şanzıman seçeneği olacak.

Güncel jenerasyon ilk tanıtıldığında başta standart modeller ve yerden yüksek Active’i sergileyen Ford, performanslı ST versiyonunu daha ileri bir tarihte görücüye çıkarmıştı. Ancak makyaj operasyonunda tüm Ford Fiesta ailesi yeniliklere beraber kavuştu.

1.5 litrelik EcoBoost motorundan 200 bg güç üretmeye devam eden ST’nin azami torku 320 Nm’ye çıkarılmış. Durur hâlden 100 km/h sürate 6,5 saniyede ulaşan cep roketinin makyajla kazandığı tasarım değişikliklerinin yanında bir de Track modu bulunuyor. Quaife marka limitli kaydırmalı diferansiyel opsiyonunu sunmaya devam eden Fiesta ST yeni eklenen bu mod ile tüm sürüş elektroniklerini kapatıyor ve ESP’yi en “eğlenceli” hâle getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin