Motorlar garanti kapsamında yenisiyle değiştiriliyor

Ford, 2.3 Ecoboost motorlu yeni Focus RS’lerin ilk örneklerinde motor sorunu olduğunu kabul etti. Egzozdaki beyaz duman ve soğutma sıvısının azalmasıyla başlayan problem aslında oldukça ciddi. Öyle ki Ford, motorları garanti kapsamıda yenisiyle değiştiriyor.

Autocar’a konuşan firma, 10,000 km civarındaki örneklerde sorunun baş gösterdiğini. Soğuk çalıştırmalarda egzozda beyaz duman görüldüğünü ve zamanla soğutma sıvısının azaldığını söyledi. Bu durum yanma odasına soğutma sıvısının sızdığının göstergesi.

Peki bu durum nasıl meydan geliyor? Forumlardaki Focus RS sahiplerinin yazdığına göre sorun silindir kapak contasının sızdırmazlığı sağlayamamasından meydana geliyor. Motor optimum çalışma sıcaklığına geldiğinde gerekli sızdırmazlık sağlanıyor ve sorun geçici olarak çözülmüş oluyor. Burada sorun contada gibi gözükse de aslında çok daha büyük bir problem var.

Focus RS’in motor bloğu ve silindir kapağının yapımında kullanılan materyaller nedeniyle ısıyıp-soğudukça bir süre sonra motor bloğunda şekil bozukluğu oluşmaya başlıyor. Zamanla şekli bozulan blok da soğuk haldeyken conta ile yeterli sızdırmazlığı sağlayamıyor.

Sorunun bütün 2.3 Ecoboost’larda ortaya çıkmamasının da nedeni yukarda bahsettiğimiz gibi Focus RS’in bloğunda farklı bir materyal kullanılıyor oluşu. Yani 345 Hp güç almak için güçlendirilen blok ve kullanılan alaşımlar Ford’un başına bela olmuş gibi gözüküyor.

Ford, bütün müşterileri kapsayacak bir çözüm üzerinde çalışıyor. Bu çözüm açıklanan kadar sorun ile karşılaşan müşterilerin motorları ise garanti kapsamında değiştiriliyor. Şimdiye kadar bir çok otomobilin motoru değiştirildi ve değiştirilmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin