Modelin en geç 2020 sonuna kadar yollarda olması bekleniyor

Audi’nin hali hazırda oldukça geniş olan SUV ailesinin, yeni eklenecek mini SUV Q1 ile daha da genişlemesi bekleniyor. Giriş seviyesinde yer alacak modelin lansman tarihiyle ilgili henüz kesin bir bilgi yok, ancak en geç 2020 yılının sonuna kadar yollarda olması bekleniyor.

Audi, en dişli rakipleri BMW ve Mercedes’in aksine pahalı premium modellerin yanında, fiyat olarak daha ucuz otomobiller de üretiyor. 2010’dan bugüne üretilen A1’E BMW ve Mercedes’te denk bir model yok. A1 ülkemizde kendisinden çok söz ettirmese de, Avrupa pazarında yıllık 100 bini bulan satış adediyle Audi’nin en çok satan modellerinden biri.

Durum böyle olunca SUV trendini de bu konuda kendi avantajına kullanmak isteyen Audi, yeni mini SUV modelleri Q1 üzerinde çalışmalara başlamış gibi gözüküyor. AutoExpress’e konuşan Audi Satış ve Pazarlama Müdürü Bram Schot, “SUV trendini görmezden gelemeyiz, asıl soru SUV programını ne kadar genişletebilir ve derinleştirebiliriz?” dedi. Ve gelecek ürün portfolyolarını pazara göre şekillendirdiklerini, pazara oldukça hızlı cevap vermek istediklerini ve 2-3 yıl içerisinde yeni modeli görürsek şaşırmamamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Alman firmanın yeni gelecek A1’i, Q1 için temel olarak kullanması bekleniyor. İkinci jenerasyon A1 bu yıl sonunda tanıtılacak ve yeni Q1 ile ilgili bize yeterince fikir verecektir. Hem A1 hem de Q1, VW Grubu’nun MQB platformunu kullanmaya devam edecekler.

Hali hazırda yeni Ibiza ve Polo’nun da kullandığı bu platform, aynı zamanda motor seçenekleri ile de A1 ve Q1’in neler sunacağını bize gösteriyor. Yeni 1 litrelik ve 1.5 litrelik benzinli motorlara eşlik eden 1.6 dizel motorlar Audi’de de bizimle olacaklar. Ayrıca Q1 tanıtılana kadar A8’de gördüğümüz mild-hibrit teknolojisi alt modellere kadar inebilir.

Q1’in pazarda kendine nasıl bir yer bulacağıyla ilgili fikirlerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Sizce crossover segmentinde bu kadar küçük bir premium seçeneğe gerek var mı? Bütçeniz sınırlarında olursa siz tercih eder misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin