Audi’nin X6 ve GLE’ye cevabı

Bundan 10 sene kadar önce coupe-SUV segmentini ilk olarak BMW, X6 ile oluşturdu. Başlangıçta anlamsız gözüken bu segment, zamanla ilgi çekici bir hale geldi. Daha sonra BMW’yi, GLE ve GLC’nin coupe versiyonlarıyla Mercedes takip etti. Şimdi ise Audi, Q8 ile segmente giriş yapıyor.

Hemen hemen Q7 ile aynı ölçüler sahip olan Q8, alçalan tavan çizgisinin sonucu olarak biraz daha alçak. Yaklaşık 3 metrelik aks açıklığı sayesinde tatmin edici bir yaşam alanı sunan model, 605 litrelik bagaj hacmine sahip. Coupe tasarımına rağmen oldukça geniş bir bagaj alanı sunan Q8’in, koltukları yatırıldığında bu hacim 1,755 litreye ulaşıyor.

Q8’in görsel olarak güncel Q modellerinin tamamından kolayca ayrıldığını söyleyebiliriz. En azından şimdilik… A8 ile tanıtılan yeni tasarım dllini SUV segmentine ilk olarak uyarlayan modelin en dikkat çekici noktalarından biri dev ön ızgarası gibi gözüküyor. Oldukça kalın gri bir çerçeveyle belirginleştirilen ızgaraya LED matrix farlar eşlik ediyor. Profile geçildiğinde kalın C sütunu akıcı tavan çizgisi ile birleşerek modelin en dikkat çekici noktalarından birini oluşturuyor. Arkada ince bir LED şerit ile birleştirilen stop grubunun, görsel bir şölen sunacağı fotoğraflardan bile belli oluyor.

Daha önce A8’i inceleyenler için kabinde herhangi bir sürpriz bulunmuyor. Ortada yer alan çift ekranlı medya ve kontrol ünitesine dijital kadranlar eşlik ediyor. Malzeme kalitesini vurgulamamıza ise gerek yok sanırım.

Audi Q8’in dinamik görüntüsünü, sürüşü ile desteklemek için ‘Audi Space Frame’ adını verdikleri platformu kullanıyor. %15 alüminyum ve %14.4 ısıl işlem görmüş yüksek dayanımlı çelik kullanılan gövde Q8’in 3 litrelik TDI motor ile 2,145 kilo olabilmesini sağlıyor.

3 litrelik V6 TDI motor, 40 voltluk mild hibrit desteği ile sunuluyor. 160 km/s hıza kadar tamamen elektrik gücüyle çıkabilen sistem, gerçek kullanım şartlarında 0.7 lt/100km’ye varan yakıt tasarrufu sağlayabiliyor. 286 Hp güç ve 600 Nm’lik tork ile Q8 50 TDI, 0’dan 100’e 6.3 saniyede çıkabiliyor. Q8’in rakiplerine performans olarak kafa tutmasını sağlayacak 340 beygirlik 3 litre TFSI motor ilerleyen günlerde listeye eklenecek. RSQ8 veya SQ8 ile ilgili bir bilgi ise henüz yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin